Obrázek k článku OBRAZEM: Létající Ben Cristovao jel v plné hale bomby současného popu
| Petra Divoká | Foto: Lukáš Wagneter

OBRAZEM: Létající Ben Cristovao jel v plné hale bomby současného popu

Jak může znít a vypadat současný český pop? Ben Cristovao v zaplněné O2 aréně ukázal, že i u nás lze věci dělat jinak a po svém.

Byl to Ben Cristovao, kdo u nás před deseti lety odstartoval malou popovou revoluci, když využil svůj potenciál ze Superstar a začal dělat současně znějící popovou hudbu zpívanou v češtině. Jeho druhý vyprodaný koncert v největší hale v zemi byl sbíráním ovoce, které sklízí na jedné straně nejmladší generace rapperů jako Rychlí kluci a na straně druhé i kapely jako Mirai, které už neulpívají v tom, jak se u nás obyčejně hudba dělá. 

 

Propojování světů bylo patrné i z volby předskokana. Celý večer zahájil svým setem talentovaný Marcell Procházka. Další z muzikantů, kteří se umí rozhlížet ve světě a přitom dělají mainstreamovou hudbu v češtině. 

Ovace se naplno strhly, když na jednoduše řešenou scénu s dominantní ledkou vstoupil Ben Cristovao. Pro své "podruhé" si v O2 aréně přichytal tří hodinový program, do kterého přizval řadu hostů. Zaujal i netradičními čísly a režijními nápady. 

Když hrál v O2 aréně poprvé, létal po hale balónem, i tentokrát v programu koncertu nechyběly akrobatické kousky. Jak je patrné i z fotografie, v jednu chvíli Cristovao halu "rozsvítil" sám sebou. Jindy se sálem projel na obří pohyblivé stříbrné soše lva. 

Aby akrobatické a taneční kousky zvládnul, používal část koncertu místo klasického mikrofon mikroport. Místy se to, bohužel, odrazilo na kvalitě ozvučení. Publiku, které dobře znalo většinu textů, to ale nijak zásadně nevadilo. 

Jedním z hostů večera byl Adam Mišík. S Benem zazpíval písničku Máma říkala, kterou spolu natočili pro projekt Hills 97.

Návštěvu v O2 aréně Benovi Cristovao oplatil také frontman kapely Mirai, která ho před časem hostila na svém koncertě. Byl to okamžik, kdy Ben potvrdil, že jeho zpěv vyzní i s akustickou kytarou.  

O světelnou show se postarali i fanoušci a jejich takřka nonstop zapnuté telefony. V bezprostřední kontaktu s nimi byl Ben přirozený a z jejich energie čerpal.  

Celý koncert měl navíc nepominutelný ekologický rozměr. Cristovao se stal prvním českým muzikantem s účastí v mezinárodní organizaci Music Declares, ve které jsou srduženi umělci jako Brian Eno, Thom York z Radiohead, Everything Everything či The 1975. Spojuje je snaha o minimalizaci uhlíkové stopy, kterou po sobě jejich vystoupení zanechají.

Vyprodaný koncert zahájila skladba Prší, prší z aktuálního alba Protenkontrast. Večer vrcholil největšími hity Bena Cristovaa, mezi které patří písně jako Asio nebo Bomby.