Obrázek k článku Gabriela Gunčíková s Ghost, Král s Iggym a další úspěšní krajánci
| Petra Divoká | Foto: Ryan Chang, Profimedia, koláž: Headliner

Gabriela Gunčíková s Ghost, Král s Iggym a další úspěšní krajánci

Kdo by to byl řekl, že Gabriela Gunčíková se jednoho dne stane bezejmenným ghůlem v jedné z nejpopulárnějších metalových kapel současnosti? A kdo další z českých muzikantů se dokázal prosadit v zahraničních skupinách? O tom je nový speciál podcastu Noty vole.

„Myslím, že těch indicií je dost na to, že si můžeme být stoprocentně jistí, že za tou maskou úplně vpravo byla Gabriela Gunčíková,“ říká Honza Vedral. A s Danym Stejskalem a wladem rozjíždějí diskusi o tom, co znamená prorazit za hranicemi – a že to pro české muzikanty rozhodně není samozřejmost. Přes Gabrielu „Gun“ Gunčíkovou, která se stala součástí koncertní sestavy kapely Ghost, se dostávají k těm, kterří podle nich zásadně usp

„Rozhodli jsme se, že vám tady vybereme pět jmen, která podle nás stojí za to a která udělala zářez v tom zahraničí,“ říká Dany Stejskal. A začíná se zostra. Ivan Král, Patti Smith Group, Iggy Pop a později i David Bowie. „Nejúspěšnější český rockový muzikant v historii,“ konstatuje wlado. A Honza Vedral přihazuje detaily z vlastní knihy, kterou o nejslavnějším českém rockerovi napsal. Wlado si libuje nad „jamem bez konce“ jako předehrou ke vstupu do kapely Patti Smith i nad dalšími detail

Na Krále navazuje Jan Hammer, autor legendární znělky seriálu Miami Vice. „Ta úvodní znělka šlape jak blázen,“ směje se wlado. I Hammer je ročník 1948 – stejně jako Král nebo Laco Déczi, další z diskutovaných jmen. Déczi emigroval v roce 1987, založil vlastní jazzovou kapelu v New Yorku a „je to dříč, který vydává minimálně jednu nahrávku ročně,“ připomíná Stejskal.

Následuje Ondřej Pivec – hammondkář, který se z Brna vypracoval až ke Grammy s Gregorym Porterem. Hrál s ním mimo jiné i na Glastonbury. „Doprava na festival je příšerná, produkce nám nakonec najala helikoptéru. To byl silný zážitek,“ cituje Honza Pivce.

Výčet pokračuje příběhem brněnského bubeníka Martina „Martuse“ Škaroupky, který se jako člen extrémně metalové kapely Cradle of Filth dostal mezi bubenickou elitu. „V roce 2004 si natočil sám sebe na DVD a poslal to do světa. A dostal odpověď,“ shrnuje Dany. Spolu s ním v kapele hraje i kytarista Marek „Ashok“ Šmerda, „česká metalová stálice s mřížkou přes obličej, na kterou bys na mejdanu mohl hrát piškvorky,“ jak poznamenává Dany. Dozvíte se i něco o české stopě kapely Dog Eat Dog a Dádě a Bozezovi, kteří s ní hrají na ďábelský vynález Adolfa Saxe.

Jak ale naši 3 pánové sami v závěru říkají: takových případů, kdy se český muzikant stane členem etablované světové kapely, je jen pár. Musí být ve správnou chvíli na správném místě – a hlavně se odstěhovat. „Základem úspěchu v zahraničí je, že tam žiješ a jsi součástí scény,“ konstatuje Vedral.

A když už jsme u snů, zazní i klasická podcastová otázka: Ve které světové kapele bys chtěl hrát, kdyby sis mohl vybrat?