Obrázek k článku Polemic odmítli hrát se Zónou A. Kapela nechce být na jednom pódiu s rasisty
| Honza Vedral | Foto: Peter Spurný

Polemic odmítli hrát se Zónou A. Kapela nechce být na jednom pódiu s rasisty

Je to další černá tečka v příběhu někdejší slovenské punkové legendy Zóna A. Členové kapely Polemic zrušili vystoupení na festivalu Hody Častkovce. „Nemůžeme sdílet pódium s kapelou, co má blízko k nacismu,“ uvedl zpěvák Braňo Bajza na Facebooku.

Zatímco pořadatelé na svých sociálních sítích píší, že ke změně programu festivalu, který se má  konat o víkendu 17. a 18.9. došlo „z technických a časových důvodů“, slovenští pionýři žánru ska Polemic se rozhodli svůj problém přímo pojmenovat. 

„Důvodem je naše přesvědčení, že nechceme sdílet pódium s kapelou, která se politicky angažuje a sympatizuje s radikální pravicí - Zónou A,“ uvedli v krátkém prohlášení na Facebooku, které doplnili fotografií s přeškrtnutým hákovým křížem a heslem „ska proti rasismu“. „Děkujeme za pochopení a věříme, že vám to vynahradíme na dalších koncertech,“ vzkázali muzikanti z Polemic fanouškům.

Zóna A v minulosti už mnohokrát sklízela kritiku. Ať už za svůj někdejší song Cigánsky problém, ale zejména za chování a názory zpěváka Petr Schredla přezdívaného Koňýk. Ten se netají přátelstvím se slovenským neonacistou Rastislavem Rogelem, který nechvalně proslul i jako frontman skupiny Juden Mord, podporou Mariana Kotleby a jeho extremistů a od propuknutí války o Ukrajinu také šířením proruské propagandy. O tom, že se to nelíbí ani dlouholetým fanouškům Zóny A, svědčí nedávný pokus kapely uspořádat mezinárodní turné po velkých sálech. Koncerty v Česku i na Slovensku musel letos pořadatel pro nezájem zrušit. Jako důvod při tom uvedl, že "společnost je velmi nezdravě názorově rozdělena."

Současný postoj Polemic je zajímavý a vyznívá mnohem silněji, protože v minulosti dechová sekce kapely Zóně A dokonce hostovala i na deskách. To dobře ilustruje proměnu někdejší slovenské legendy punkového žánru ve skupinu, se kterou chce být spojován jen málokdo. Hody Častkovce podle plakátu nejsou úplně malou akcí. Jako vystupující jsou na plakátu stále uvedeni populární Horkýže slíže, Kandráčovci či Desmod. Mezi partnery akce patří velké společnosti jako Agfoil, Legusem, Coca Cola, nebo pivovar Zlatý bažant.