Na přelom dubna a května plánovala Zóna A kratší turné, z pěti koncertů ale zbyly jen dva. Zrušeny byly koncerty v Praze, Brně a Košicích, v platnosti zůstávají lístky na vystoupení 27. dubna v Bratislavě a den nato v Trenčíně.
V Praze měla Zóna A zahrát 4. května v Malé sportovní hale. Společnost MaxiTicket, jež zajišťuje předprodej vstupenek na celé turné, vysvětlila situaci kostrbatým a nejasný vyjádřením: „Domyslíte si proč. Prostě tolik, že společnost je velmi nezdravě názorově rozdělena.“
Na faceboovém eventu pražského koncertu nicméně potvrdilo účast 46 fanoušků, dalších 116 zaškrtlo, že mají o událost zájem. Malá sportovní hala přitom pojme přibližně 3500 diváků, dá se tedy předpokládat, že předprodej vstupenek se blížil katastrofě.
Zóna A platili za legendární kapelu slovenského punku. Hrají už od roku 1984, soubor založil a od té doby táhne dnes šedesátiletý Petr Schredl přezdívaný Koňýk. Zpěvák, kytarista a skladatel je také jediným současným členem z původní sestavy.
Koňýk vysvětluje, že punk je správná hudba pro Slováky, zatímco hip hop je černošský žánr, který by bílý člověk poslouchat neměl.
Rozpaky mezi fanoušky už dříve vzbuzovala skladba Cigánsky problém, v níž Koňýk například zpívá: „Čo sme to za čudný štát, keď sa necháme okrádať / Biely človek ťažko robí, a cigánka deti rodí“. Kapela skladbu na koncertech nehrála s tím, že ji publikum špatně pochopilo. Toto „nepochopení“ může vycházet například z refrénu „Cigansky problém, vyriešiť treba / cigánsky problém, sa týka aj teba,“ který naznačuje jakési „řešení cikánské otázky.“
Koňýk vznik Cigánského problému rád přičítal atmosféře 80. a 90. let, kdy hranice mezi pankáči a neonacisty byly často rozostřené.
Právě v této době vzniklo Koňýkovo přátelství s Rastislavem Rogelem, což je jeden z nejviditelnějších slovenských neonacistů. „Koľkých sme vás upálili, milión či šesť / Žid vládne svetu, skončíš v peci tiež,“ zpíval mimo jiné Rogel coby frontman kapely Juden Mord.
Koňýk se za přátelství s Rogelem nikdy nestyděl, naopak známého neonacistu popisoval jako „příjemného a milého člověka“. Když se v roce 2018 společně vyfotili u jednoho stolu, spolu s dalšími neonacisty tam seděl také politik Marian Kotleba, nejznámnější slovenský fašista.
Kotleba založil v roce 2005 politické uskupení Slovenská pospolitosť – Národná strana, jímž otevřeně navázal na program a image Hlinkovy slovenské ľudové strany. Její konec se kryje s datem porážky nacistického Německa v květnu 1945.
Koňýk slovenského politika mnohokrát veřejně podpořil, ať už v roce 2013, kdy se Kotleba stal županem Banskobystrickom kraje, nebo během voleb do slovenského parlamentu. Ty proběhly před dvěma lety a Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko v nich získala 7,97 % hlasů.
Před pár dny byl Kotleba zbaven poslaneckého mandátu kvůli „projevům sympatií k neonacismu“. Původně dostal trest čtyři roky vězení, Nejvyšší soud jeho trest ale zmírnil na šest měsíců podmínky a ztrátu poslaneckého křesla. Proces se týkal kauzy, při níž Kotleba v roce 2017 rozdával šeky na 1488 eur. Číslice 14 a 88 se běžně používají v neonacistickém prostředí jako odkaz na Adolfa Hitlera.
Koňýk svůj pohled na svět vysvětlil například v rozhovoru pro server Parlamentní listy, když sám sebe popsal slovy: „Na děvčata jsem muslim, na peníze Žid a na práci cikán“.
Skutečným důvodem zrušení koncertů tak není „velmi nezdravě názorově rozdělená společnost“. Ale spíš to, že Petr „Koňýk“ Schredl je neskrývavý šovinista a rasista, který otevřeně podporuje extremisty. Zóna A se tak zaslouženě potýká nejen s nezájmem publika, ale i s opovržením, což dokládá další z komentářů společnosti MaxiTicket:
„Organizátor bohužel neměl na výběr, tlak lidí, kteří byli proti koncertu, byl velký, a nebylo už dále únosné snášet útoky lidí na samotnou kapelu. Až se situace uklidní, věříme, že koncert v Praze bude na jiném místě a v jiném termínu.“
Koňýk i přes zrušené koncerty pokračuje ve své názorové jízdě. V posledních dnech na svém facebookovém profilu sdílí články a videa ruské propagandy, čímž se fakticky staví na stranu Ruské federace páchající genocidu na území cizího suverénního státu.
Nezbývá tedy než doufat, že situace kolem Zóny A se neuklidní, a mimo koncertování na soukromých oslavách narozenin svých fašistických kamarádů si už nezahrají nikde. Je to smutný konec někdejší punkové legendy.