Obrázek k článku Toma Jonese rozčílil zákaz písně Delilah: Lidé si ji budou stejně zpívat...
| Lukáš Rešl | Foto: Universal Music

Toma Jonese rozčílil zákaz písně Delilah: Lidé si ji budou stejně zpívat...

Začátkem února dostal zpěvákův hit Delilah utrum, když ho majitelé ragbyového stadionu v jeho rodném Cardiffu vyškrtli ze seznamu využívaných hudebních čísel při mezinárodních utkáních kvůli násilnickému podtextu. O několik měsíců později teď sám Tom Jones na tuto kauzu reaguje a zpochybňuje rozhodnutí o zákazu.

Píseň Delilah se na stadionu Principality (dříve Millennium) nehraje od roku 2015. Velšský ragbyový svaz v únoru letošního roku skladbu definitivně zakázal hrát a vydal krátké prohlášení, ve kterém zdůvodnil své stanovisko. „Velšský ragbyový svaz odsuzuje domácí násilí v jakékoliv podobě. Už dříve jsme v této věci požádali o radu odborníky a jsme si s úctou vědomi, že kvůli svému textu je píseň pro někoho problematická a znepokojující,“ prohlásil mluvčí stadionu.

Tom Jones na zákaz nejprve ihned krátce reagoval pro Sky News slovy, že lidé text písně berou příliš doslovně. V pátek (21. července) se při příležitosti koncertu na Cardiffském hradě proti tomuto zákazu před publikem výrazně ohradil. „Zabránili sboru, aby ji zpíval, ale nezabránili davu, aby ji zpíval. A my ji budeme zpívat také!“ řekl podle BBC News a The Telegraph třiaosmdesátiletý velšský zpěvák. Dále ostře uvedl: „Nemůžete nám zabránit zpívat 'Delilah'. Dokážete si to vůbec představit? Kdo byl ten člověk, který nechtěl, abychom zpívali Delilah?“

Není to poprvé, co se Jones vyjádřil ke kontroverzi kolem této písně. Skladbu obhajoval již v roce 2014, když se objevily veřejné výzvy k jejímu zákazu. Prohlásil tehdy, že když viděl zpívat Delilah naživo na stadionu, byl na ni velmi hrdý. „Rád ji slyším zpívat na ragbyových zápasech. Jsem na ni velmi hrdý, a hrdý že jsem Velšan. Myslím, že pokud se zabývají textem o muži, který zabil ženu, není to politické prohlášení. Je to prostě něco, co se v životě stane, že mu [žena] byla nevěrná a on to prostě neunese,“ řekl prostřednictvím deníku The Independent.

V roce 2016 se téma písničky dotklo i vyšších pater politiky. Velšský poslanec Chris Bryant tehdy zákaz písně obhajoval, když prohlásil: „Je prostým faktem, že když se hrají velké mezinárodní zápasy v ragby a někdy i fotbalové zápasy, počet případů domácího násilí dramaticky stoupá,“ řekl prostřednictvím deníku The Guardian.

Hit z roku 1968, napsal Barry Mason a na ragbyových zápasech ve Walesu zněl pravidelně. Rozhodnutí o jeho zákazu souviselo s textem skladby, který popisuje muže vraždícího svou přítelkyni poté, co je přistižena s jiným mužem. Podle magazínu NME, Bryant její zákaz obhajoval i slovy: „Vím, že někteří lidé si řeknou: A je to tady, je to strašný kazič zábavy, ale pravdou je, že ta píseň je o vraždě prostitutky.“