Obrázek k článku Úspěch české klasiky. Kateřina Kněžíková vyhrála BBC Music Magazine Award
| Šárka Hellerová | Foto: Supraphon

Úspěch české klasiky. Kateřina Kněžíková vyhrála BBC Music Magazine Award

V oblasti klasické hudby patří BBC Music Magazine Awards k nejprestižnějším hudebním cenám. Kateřina Kněžíková uspěla v kategorii vokálních alb. Oceněna byla za loňskou desku Phidylé.

BBC Music Magazine uvádí, že sopranistka vyhrála díky překrásnému albu Phidylé, jež dává vyniknout jejímu okouzlujícímu tónu hlasu ve skladbách doprovázených orchestrem.

Za album, na kterém spolupracovala s Janáčkovou filharmonií Ostrava, byla Kateřina Kněžíková nominována i na Cenách Anděl v širší kategorii Klasika. Zde ovšem zvítězil klavírista Ivo Kahánek s nahrávkou Antonín Dvořák: Kompletní klavírní dílo. Kahánek mimochodem na stejných britských cenách uspěl před dvěma lety s klavírním koncertem Antonína Dvořáka g moll a Bohuslava Martinů č. 4 Inkantace, které nahrál s Bamberskými symfoniky pod vedením Jakuba Hrůši.

Oproti Cenám Anděl, kde o vítězích rozhoduje odborná porota, mají v BBC Music Magazine Awards odborníci slovo v nominacích a následně hlasuje veřejnost. Vítězové BBC Music Magazine byli slavnostně vyhlášeni ve čtvrtek 28. dubna 2022 v Londýně.

Dirigentem alba Phidylé, jež vydal Supraphon, je Robert Jindra a sólistka Národního divadla na něj nahrála písně z přelomu 19. a 20. století od Bohuslava Martinů, Henriho Duparca, Maurice Ravela či Karola Szyanowského.

Hlavní cenu za nahrávku roku získal v Německu žijící klavírista s ruskými kořeny Igor Levit za své album On DSCH, na kterém interpretuje díla Dmitrije Šostakoviče a skotského skladatele Ronalda Stevensona.