Obrázek k článku Pobuřující dvojice Die Antwoord se vrací.  S výstřední show zamíří i do Prahy
| Lukáš Rešl | Foto: Paul Gilpin

Pobuřující dvojice Die Antwoord se vrací. S výstřední show zamíří i do Prahy

Kontroverzní jihoafrická dvojice Ninja a Yo-Landi Vi$$er se chystá pobláznit pražské Forum Karlín nevybíravou show plnou elektroniky a hip hopu. Jejich koncert, který ocení zejména fanoušci bizarního vizuálu, se uskuteční 11. dubna 2024.

Když v roce 2020 jihoafrické duo Watkin Tudor Jones (Ninja) a Yolandi Vi$$er oznámilo své poslední turné k finální desce House of Zef, zdálo se, že tuhle podivnou dvojici už u nás na pódiích neuvidíme. Opak byl však pravdou a jejich nově vyhlášená koncertní apokalypsa nyní míří do karlínského Fora Karlín, kde dvojice společně s DJem Hi-Tekem uspořádá nevybíravou party.

Die Antwoord se na scénu vrací po pěti letech, z kraje příštího roku by měl jejich comeback doprovodit celovečerní dokument ZEF The Story of Die Antwoord od jihoafrického režiséra Jona Daye. "Pracovali jsme tak dlouho v soukromí, že si spousta lidí myslela, že jsme mrtví," komentuje návrat Ninja. Film a turné Reanimated by mělo doplnit i šestí studiové album Uit De Hemel Gevallen, na kterém dvojice pracovala poslední tři roky. 

Die Antwoord jsou známí díky svým značně bizarním videoklipům plným nahoty, vulgarity a perverznosti. Dvojice, která tvoří také partnerský pár, ve své podstatě nahlodává každé společenské tabu a skrze svou svébytnou elektroniku prezentuje zvláštní formu hudebního umění, které zdaleka není pro každého.

Duo vzniklo v roce 2008 v Kapském Městě a o rok později vydalo debutové album s názvem $O$. Jejich popularita značně narostla v roce 2010, když skupina vydala videoklip k písni Enter the Ninja. O rok později (2011) založila vlastní vydavatelství Zef Recordz, pod kterým následně vydala desky Ten$ion (2012), Donker Mag (2014), Suck On This (2016, mixtape), Mount Ninji and Da Nice Time Kid (2016) a doposud poslední House of Zef z roku 2020.

Mezi nejstreamovanější songy Die Antwoord patří Baby's On Fire, I Fink U Freeky, Ugly Boy, Banana Brain nebo Pitbull Terrier.

Aféry

Kolem Die Antwoord to ale vždycky hučelo a skupina na sebe v minulosti vázala pozornost nejen výstřední muzikou s mnohdy perverzním vizuálem, ale také kontroverzními aférami. Ty první se objevily již v roce 2012, kdy na internetu kolovalo video, kterak se Jones a Visser perou s Andym Butlerem ze skupiny Hercules and Love Affair a nadávají mu, že je gay. Z toho důvodu pak byli následně Die Antwoord vyřazeni z řady festivalů.

V průběhu kariéry na sebe mnohokrát nelichotivě upozornil zejména Jones, kterého v roce 2019, skrze diss-track The Question, obvinila ze sexuálního napadení australská hudebnice Zheani Sparkes. Obdobně zpěváka pak obvinila i americká zpěvačka Dionna Dal Monte, jež tvrdila, že ji Jones napadl na koncertě Die Antwoord v Padově v roce 2014. Jones, alias Ninja, obě obvinění popřel.

Jenže cílem Jonese možná nebyly jen ženy. V roce 2022 v podcastu 2 Bears 1 Cave Toma Segura, americký rapper Danny Brown prozradil, že ho Jones na jedné afterparty v Paříži násilně políbil na krk. A aby toho nebylo náhodou málo, v témže roce byli Jones i Visser obviněni svým adoptovaným synem Gabrielem "Tokkie" du Preezem, jenž tvrdil, že ho oba dva pěstouni citově, fyzicky i sexuálně zneužívali. Agent skupiny skupiny Die Antwoord Scumeck Sabottka z berlínské agentury MCT-Agentur následně vydal prohlášení, v němž tato obvinění popřel. Vypravěčem chystaného filmu o Die Antwoord bude dcera Ninjy a Yo-landi.  

K nám se Die Antwoord vrací již po několikáté, všechny jejich dosavadní koncerty měly charakter velké taneční party s výrazným excentrickým vizuálem a strhující energií. A náš článek z roku 2018 s výmluvným titulkem 5 odpovědí, proč to dát znovu, zůstává platný i na datum 11.4. 2024.