Obrázek k článku Na hranicích čekají Woodkid i Pišta. Co výjimečného nabízí letošní festival Grape?
| wlado | Foto: Grape Festival

Na hranicích čekají Woodkid i Pišta. Co výjimečného nabízí letošní festival Grape?

Krásné prostředí, skvělý světový line-up i atmosféra. Slovenský festival Grape se letos koná 12.–13. srpna kousek za hranicemi se Slovenskem na letišti Trenčín. A tohle je minimálně pět důvodů, proč na něj vyrazit.

Už je to víc než dekádu, co si na Slovensku organizátoři Juraj a Ján založili festival. Z Pezinku se dostali na letiště do Piešťan, které se stalo na dlouhá léta domovem festivalu, jemuž se začalo přezdívat „malá Pohoda“. Díky opravdu kouzelnému prostředí a také opravdu vytříbené selekci interpretů, které si každý rok zvali, se z malého festivalu stal pojem. Na festival sám autor vyrazil tolikrát, že by to nespočítal na prstech jedné ruky. A vždy se tam cítil nádherně a celý rok vyprávěl o tom, jaké to v Piešťanech bolo naozaj parádne…

Covid a situace na letišti bohužel donutily organizátory opustit Piešťany a přestěhovat festival (údajně pouze na jeden rok) do Trenčína, čili na domovské hřiště již zmíněného legendárního festivalu Pohoda (psali jsme zde). Letos se tedy Grape uskuteční opravdu v Trenčíně – což je od hranic s naší republikou co by korbáčikem dohodil. A my posíláme pět tipů z programu, na které podle Headlineru stojí za to do Trenčína vyrazit.

Woodkid

Multimediální umělec, vlastním jménem Yoann Lemoine, už letos úspěšně zahrál v pražském Foru Karlín. Navíc ve svém klipu romanticky zvěčnil mostecké uhelné doly tak, že byste se tam nejraději dojeli podívat. Je oceňovaný hlavně za dechberoucí práci s vizuály, ale hned druhým dechem je potřeba dodat, že hudební stránka je přinejmenším stejně kvalitní. Jeho mix akustických nástrojů s elektronikou a velkolepé rozmáchlé aranže jsou často používané ve filmech nebo počítačových hrách. Je pravděpodobné, že jste Woodkidovu tvorbu už zaregistrovali, jen jste nevěděli, že se jedná o něj. Jeho koncertní show jsou výpravné podívané plné světelných efektů a věřím, že v Trenčíně se o jeho vystoupení bude ještě dlouho vyprávět.

Mura Masa

Alexander Crossan známý pod přezdívkou Mura Masa je svéráz. Prošel tradiční ostrovní cestu ke slávě, která zahrnuje zařazení do selekce New Music We Trust na rádiu BBC 1. Jeho originální mix R&B a diskotéky mu brzy zajistil spolupráci s ceněným producentem Diplem. Nominace na Grammy brzy následovaly. Mura Masa začal spolupracovat jako autor i producent se jmény jako Stormzy nebo Charli XCX. Dnes je jeho jméno u tracku zárukou, že budete chtít prošoupat kecky. A přesně to můžete letos udělat i na Grejpu!

Yung Lean

Držitel neoficiálního titulu „nejsmutnější škrrr škrrr“ v rapové historii. Původem je z běloruského Minsku, vyrůstal ve Švédsku a brzy se vyšvihl na jednoho z nejznámějších cloud, mumble nebo chcete-li emo rapperů. Také stihl už jako teenager prakticky všechno, co jeho punkoví idolové. Vyberte si cokoli od závislosti na alkoholu, drogách nebo hospitalizaci v psychiatrickém zařízení. Outsider, sad boy – možná právě díky tomu dokáže jeho emotivní projev zasáhnout masy – své niterné pocity umí míchat s popkulturními odkazy a celé jakoby zahalit do mlhy, ve které mu mnohdy pořádně není ani rozumět. Sice to nebude žádné velké juchání, ale show Yung Leana byste si neměli nechat ujít…

Meute

Německá techno dechovka je možná trochu strohé označení, byť je s kolektivem Meute spjaté už od začátků jejich kariéry. Pochodové dechové kapely, které jsou tolik populární v Americe, však umí rozpohybovat boky i toho nejzarytějšího nepřítele žesťů (ano, něco o tom vím). Meute spolupracují s nejznámějšími producenty a dýdžeji po celém světě a výčet populárních skladeb, ať už techna, houseu, nebo dalších žánrů, které předělali dle svého, bych zde vypisoval dlouho. Místo toho si prostě pusťte jakoukoli jejich píseň a uslyšíte sami, jakou sílu umí jejich německé „trumpety“ vyfouknout. Nedávno vyprodali pražský klub Roxy a ti, co se dostali dovnitř, o jejich show hovořili jen v superlativech – pod širým nebem na trenčínském letisku to bude určitě ještě lepší…

FVLCRVM

Pišta Kralovič je v současnosti možná nejvíc „trendující“ umělec v Česko-Slovensku – z nenápadného hudebníka (tři roky starý rozhovor – odkud jinud než z Grape Festivalu – si připomeňte zde) se stal ikonou a o jeho vizuální show se hlasitě hovoří už i za hranicemi. Na Pohodě údajně trumfnul i největší hvězdy a to by bylo, aby to v Trenčíně minimálně nezopakoval! Dystopická elektronika, která stírá rozdíl mezi DJ setem a živým koncertem, mezi osobou zpěváka a 3D animací. Pokud vám zbydou ještě nějaké síly, nenechte si ujít jeho set, který je sice naplánovaný na pomezí sobotní noci a nedělního rána, ale budete si podupávat ještě druhý den cestou zpátky domů.

Grape Festival

Festival se letos koná 12.–13. srpna na Letišti Trenčín. Dalšími hvězdami jsou například Years & Years, Milky Chance, The Vaccines, Easy Life nebo DIIV.