Obrázek k článku GLOSA: Dymytry v Zemi krále Miroslava předvedli ryzí české buranství
| Daniel Mohr | Foto: Press Dymytry

GLOSA: Dymytry v Zemi krále Miroslava předvedli ryzí české buranství

Metalová kapela se ve svém druhém singlu chlubí absolutním pohrdáním autoritami a odhaluje svou neschopnost podívat se na věc z širší perspektivy a nechutnou sebestřednost.

Asi se všichni shodneme na tom, že poslední dva roky vážně za moc nestály. Hrát se nemohlo, na pivo si člověk nezašel a o nějakém velkém posezení s přáteli ani nemluvím. Zatímco jedna skupina lidí brala všemožné restrikce a opatření jako nutné zlo, které má zabránit kolapsu celého státu, ta druhá je naopak vzala jako nechutný útok na svá základní práva a svobody.

Už tomu jsou víc než dva roky, kdy je česká společnost rozdělena vedví víc než kdy dříve, a proto mi nejde na rozum, proč má nějaká kapela zapotřebí vydat tzv. protestsong, který se jednoznačně strefuje do pandemické doby právě teď, v březnu, kdy se svět po dlouhé době, co se protiepidemických opatření týče, navrací do normálu.

Buďto pánové z Dymytry neměli koule na to vydat Zemi krále Miroslava v době, kdy to ještě bylo ostré a živé téma. Nebo prostě kapela potřebovala prvoplánovou skladbu k promu svého nového alba. Bohužel nevím, co je trapnější.

Celý text skladby na mě působí, jako by byl poskládán z komentářů na sociálních sítích, z nějakých hodně vlasteneckých a antivax sociálních skupin. Na jednu stranu to chápu, každý ať je hloupý tak, jak sám uzná za vhodné. A pokud jeho názory nebudou v rozporu se zákonem, ať si každý blekotá, co chce. Ale srovnávat dění z posledních měsíců s dobou před rokem osmdesát devět je plivanec do ksichtu všem, kteří byli minulým režimem utlačováni.

Pochodujem tak jak káže velitel / kdo chce jinam, ten je třídní nepřítel / příkaz nebo zákaz všechno vyřeší / systém nejlíp ví / co je pro nás nejlepší

Vyloženě hloupá je druhá sloka, kde pánové zaspali dobu zhruba tak o padesát let. Nebo žiju v nějaké jiné dimenzi, kde normálně existuje možnost koupit si kvalitní auto a dobré maso?

My chcem jíst maso a ne namletý zdivo / kouřit doutníky a vychutnávat život / chcem pořádný auta a žárovkama svítit / chcem radost i bolest / že jsme živí chceme cítit

Pánům z Dymytry sice patří veškerá čest za jejich aktuální pomoc Ukrajině. To však nemění nic na tom, že Země krále Miroslava je obrovský přešlap, který opět jenom prohloubuje propasti ve společnosti.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.