Obrázek k článku Björk do Prahy přiveze roh hojnosti. Její svět fantazie upozorňuje na reálné problémy
| Dód | Foto: Vidar Logi

Björk do Prahy přiveze roh hojnosti. Její svět fantazie upozorňuje na reálné problémy

Před osmi lety vystoupila na Colours of Ostrava, do Prahy se ale Björk, přední žena islandské populární hudby, vrátí po čtvrtstoletí. Do pražské O2 arény přiveze 16. září hudebně-divadelní show Cornucopia. Koncept turné v sobě odráží mnoho současných otázek celosvětové společnosti a jejích problémů.

Základ show Björk vystavila především ze dvou svých posledních alb Utopia a Fossora, zahrnuje ale i výběr ze starší tvorby. Na Fossoře, po jejímž vydání představení aktualizovala, vzývá atmosféru fantaskní podivnosti Alenkovského snového světa. Pohádkový les svítících cestiček a zázračných hub probouzí v posluchači nostalgickou náladu dětských her a fantazií. Stejně jako vkusná kombinace elektroniky rozpínající se od industriálních úderů temného plechu až po smooth rytmy noirově laděné večerní kafeterie a dechových nástrojů jazzově koketujících s nelehkou kompozicí skladeb či hrubě vysamplovanými chorály folklorního ražení.

Když k výše zmíněnému přičteme tematický rodinný rámec některých skladeb, který nabízí pohled na vyrovnávání se s běžnými mezilidskými trablemi či celý vizuální koncept, vychází nám velkolepé, i když pro konzumenty velmi nelehké dílo. Na druhou stranu už svou dramatickou a estetickou složkou bude živé vystoupení nevšedním zážitkem, který by si fanoušci tvorby islandské umělkyně číslo jedna neměli nechat ujít.

Cornucopia má symbolicky otevírat témata environmentálního konfliktu, hledání původní evropské přírody či emotivní roviny stesku po zemřelé matce. Samotný název turné znamená „Roh hojnosti“, což je tradiční dekorativní prvek především lidové kultury. Dává na odiv hojnost a dary přírody.

Björk svoji kariéru započala v dětském věku na konci sedmdesátých let a v průběhu desetiletí si vybudovala na světové scéně velmi silnou pozici, která jí dovoluje zapomínat na vlastní komerční potenciál a dělat si věci tak trochu po svém. To je i případ show, kterou fanoušci po celém světě hodnotí jako dechberoucí. Björk na představení spolupracovala s proslulou scénografkou Chiarou Stephensonovou či s mediálním umělcem Tobiasem Gremmlerem.

Na koncertech zaznívá také oproti zbytku prezentovaného materiálu starší píseň Isobel, která bývá hodnocena jako jedna z nejkomplikovanějších skladeb v celém díle Björk. Text skladby, která vyšla na úspěšném druhém albu Post, napsala Björk ve spolupráci s islandským básníkem Sjónem a do aktuálního silně environmentálního konceptu živé show zapadá pravděpodobně díky obrazům lesa a přírody.

Zajímavým momentem, který podtrhuje poselství show, jistě bude i avizované zařazení vzkazu nahraného švédskou environmentální aktivistkou Gretou Thunbergovou. Ta se s Björk loni setkala v podcastu Kate Mossmanové World Review. Kromě poselství o klimatickém aktivismu a spojených tématech zde zazněla i slova o společné spolupráci obou žen na Cornucopia Tour, jež do té doby probíhala pouze virtuálně.

Ještě než islandská zpěvačka navštíví Prahu, odehraje plánované koncerty ve Francii, Španělsku, Portugalsku a Itálii. Poté bude pokračovat dále do Vídně a dál - podzimní turné po Evropě zakončí až na začátku prosince.

Björk na turné Cornucopia pokračuje ve své tradici oslňujících kostýmů