Obrázek k článku ZA OBZOREM #32: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte
| Ondřej Černý | Foto: Gerson Vargas

ZA OBZOREM #32: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

PJ Harvey ohlásila na 7. července vydání svého desátého studiového alba. Jmenovat se bude I Inside the Old Year Dying a následuje sedm let po vydání předchůdce The Hope Six Demolition Project. Sedm let může být pro řadu mladých začínajících kapel horizont, který často nejsou schopny dohlédnout. I proto je zajímavé všímat si debutů. V horším případě jsou derniérou, v tom lepším startem skvělé kariéry.

V čele náctiletých pankáčů Noah and the Loners stojí stojí 17letý zpěvák  a kytarista Noah Lonergan. Jak je jeho věku vlastní, své pravdy potřebuje sdělit a ideálně dost nahlas. Ve své tvorbě se zaměřuje na lásku, zkušenosti s toxickou maskulinitou a jako trans-muž i na útoky, které kvůli tomu zažil. Svou nespoutanost ideáně předvádí na koncertech, ale cizí mu nejsou ani nahrávací kontrakty. Je vůbec nejmladším muzikantem, který kdy podepsal smlouvu s Marshall Records.

Projekt Jealous Of The Birds chystá na 19. května vydání nového alba Hinterland. Tvůrčím duchem kapely ze severoirského Belfastu je Naomi Hamilton, která se psaní básní a hraní na kytaru věnuje už od svých dvanácti let. Ve své směsi alternativního a indie rocku se snaží co nejvíce držet DIY poetiky, což jí nebrání, aby měl singl Beginner’s Luck kromě melodického základu také solidní produkci.

Dámské trio BRENDA ze skotského Glasgow chystá na léto vydání svého eponymního debutu. Kapela, která ve své tvorbě snoubí dream pop s post punkem, na něj láká singlem Microscopic Babe. Zaujme jednoduchostí a lehkostí.

Bill Orcutt napsal nové album pro akustickou kytaru. Kytarista a spoluzakladatel vlivné noise-rockové skupiny Harry Pussy se k akustice vrátil po deseti letech. Nové věci se nesou v méně experimentálním duchu, jde spíše o intimní introspekci vhodnou k meditaci nebo den strávený v posteli.

Dream popová kapela Beach House dala už na streamovací platformy k dispozici nové EP, které oficiálně vyjde 19. května. Jde o písničky vzniklé při nahráván poslední desky Once Twice Melody. Na album se tato pětice skladeb dle kapely nehodily, ale později si uvědomila, že tvoří svůj malý vlastní uzavřený svět.

Novozélandská zpěvačka a skladatelka Maxine Funke vydala koncem dubna nové album River Said. Nabízí na něm dvě odlišné poloviny. Ta pvní stojí na standardně vystavěných písničkách, ta druhá dva dlouhé snové experimentální kusy, jejichž základ tvoří violoncello, terénní nahrávky a syntezátory.

Čtveřice Slate z Cardiffu ve Walesu vydala svůj debutový singl Tabernacl. Produkoval ho Tom Rees z Buzzard Buzzard Buzzard a je inspirován zážitkem zpěváka Jacka Sheparda a bubeníka Raychiho Bryanta při jejich noční jízdě po nekonečných venkovských cestách. Inspirací kapely byli The Cure s jejich A Forest.