Obrázek k článku REPORTÁŽ: Bez peněz na Reading nelez. Hořící stany i zážitky na slavném festivalu
| Kateřina Nováková | Foto: Profimedia

REPORTÁŽ: Bez peněz na Reading nelez. Hořící stany i zážitky na slavném festivalu

Reading Festival je vedle Glastonbury jedním z hlavních taháků letní festivalové sezóny v Anglii. Se ztrátou headlinera Rage Against The Machine se vyrovnal nečekaně – nahradil je skupinou The 1975.

Indentický festival se souběžně koná i v Leedsu, kde se během víkendu představí ti samí interpreti. Na Readingu se v ve dnech 26.28. srpna protočilo během tří dní na 300.000 návštěvníků. Bývá pravidlem, že je tenhle festival vyprodaný a ani letos tomu nebylo jinak.

Reading je menší městečko s populací kolem 160 tisíc obyvatel na jihovýchod od Londýna, od kterého je vzdálený asi 60 kilometrů. Každý rok festival změní město k nepoznání  na nápor, především teenagerů, se maximálně připravuje. Obchody posilují ostrahu a násobně se zásobují alkoholem, policie odchytává prodejce drog při cestách ke vstupu do areálu, v centru města se neustále odklízí všudypřítomné odpadky. Většina místních se dekuje pryč. Prodloužený víkend s dnem volna navíc tráví raději kdekoliv jinde. Někteří svoje domovy, nebo jejich části, pronajímají přes Airbnb, protože poptávka je obrovská a ceny za pronájem díky tomu mohou být o dost vyšší. Spousta lidí neváhá dát peněz za ubytování klidně víc, protože festivalové městečko není pro každého. Letos se zapalovaly stany a desítky lidí kvůli bezpečnosti odešlo z festivalu předčasně.

Areál se v první den teprve probouzel, už ve 12 ale obsadil jednu ze dvou hlavních stageí Frank Carter s The Rattlesnakes. Set odstartoval songem My Town. V originálu mu v něm sekunduje Joe Talbot z Idles. Frank Carter je neřízená střela, která nemá problém běhat s holým zadkem po pódiu, dělat si srandu ze všech a všeho kolem a hodit šipku do crowdu lidí. Odpoledne opanovala hlavní stage britská rapperka a letošní držitelka Brit Awards v kategorii Breakthrough Act Little Simz. Když mluví o tom, jak jí všichni říkali, že ona nikdy na hlavním pódiu Readingu nevystoupí, člověk má až nutkání zamáčknout s ní slzu. Little Simz má v sobě dost pokory, zároveň působí maximálně sebejistě, když svoje texty dávkuje. První den je nabitý rapem, kromě ní vystupuje Megan Thee Stallion, Polo G a večer na hlavní stagi završuje rapper Dave s hosty v podobě AJ Traceyho nebo Strormzyho.

Little Simz mezi písněmi dojímala

Druhý den už dává víc prostor kytarám, hlavními headlinery jsou Arctic Monkeys, kteří jen pár dní předtím vystoupili v Praze. Ještě před nimi opanují hlavní stage Bring Me The Horizon v čele s Oliverem Sykesem. Jestli by nějaká kapela neměla mít (neměla mít nikdy!) tanečníky, tak právě BMTH. Naštěstí nejsou potřeba v každém songu, působí to dost komicky. Oli zmíní, že chodil s členy Arctic Monkeys na školu ve Sheffieldu, odkud obě kapely pocházejí. A která kapela vznikla právě díky Reading festivalu? Jsou to Glass Animals. Během setu to propálil zpěvák Dave Bayley, který se prý s bubeníkem Joe Seawardem seznámil, když hledal v rodném Oxfordu parťáky, kteří by s ním na tenhle festival vyrazili.

Vybrané koncerty přenáší živě televize BBC, mezi nimi i ten Enter Shikari: Frontman Rhou pronesl vášnivý projev o znečišťujících vodárenských společnostech, konkrétně jmenoval i hlavní Thames Water. Právě ve chvíli, kdy tyhle slova pronášel, došlo k výpadku proudu na stagei. Dost lidí, včetně frontmana kapely, se domnívalo, že šlo o cenzuru ze strany BBC. Tenhle dojem dal zpěvák vědět si vým fanouškům na Twitteru. Dneska už se na webu NME nebo Guardianu dočtete, že šlo opravdu prý jenom o nešťastné načasování, což i Rou Rheynolds uznal. Později se zpěvák připojil k tajnému setu Pendulum na Dance Stage, kdy se k nim přidal při songu Sorry You're Not a Winner.

Jak všichni víme, Rage Against The Machine zrušili celé evropské turné, a to včetně zastávky v pražské O2 areně. To taky poznamenalo line up několika festivalů, mezi nimi právě i Readingu a Leedsu. Místo nich tak hledali v polovině srpna náhradu. Nenapadlo by vás to nejspíš ani ve snu, ale tenhle oříšek rozlouskli díky The 1975. Ti si napříč koncertní pauze před plánovaným vydáním nové desky řekli, že má smysl se na tomhle festivale ukázat. Luxusní set s průletem napříč diskografií všech jejich desek od roku 2013 i ochutnávky z blížícího se alba Being Funny In a Foreign Language, které má vyjít v říjnu. Spousta vtípků od frontmana Matty Healyho, který nemohl nechat bez komentáře paradox, že kapela jako The 1975 zastupuje Rage Against The Machine.

The 1975 měli těžkou úlohu - zastoupit Rage Against The Machine

Ještě před nimi v poslední den vystoupili Bastille, Run The Jewels a Charlie XCX, která vyplňovala volný slot místo vítězů Eurovize Maneskin. Ti se totiž rozhodli nakonec raději vyrazit na ceny MTV VMA do USA. V poslední den nechyběla ani bývalá přítelkyně frontmana The 1975 - americká zpěvačka Halsey. Ta předvedla neskutečnou show plnou uvěřitelných emocí a nadšených projevů. „Jste výjimečný tím, kolik energie ze sebe dokážete i teď, po skoro celém festivale dostat. V Americe se obvykle chodí jenom dívat na show, vy víte, že show děláte vy, jste její důležitou součástí. Děkuju vám za to,“ vzdala zpěvačka hold britským fanouškům. Nebylo přitom úplně jisté, že na festivalu vystoupí, v pátek po koncertě v Leedsu dostala totiž otravu jídlem. 

Chcete taky vyrazit na Reading Festival? Vymačká z vás hodně sil i peněz. Lístek vyjde na naše kolem sedmi tisíc, letenky do Londýna jsou taky za pár tisíc. Carlsberg v areálu stojí asi dvě stovky, jídlo tak čtyři. Jestli chcete mít svůj lístek jistý, vstupenky jdou do prodeje s úderem 1. září. Musíte ho kupovat hned po startu prodeje, kdy se ještě ani náhodou neví, kdo bude headlinerem v příštím roce. Rozhodně jde ale o něco, co stojí za to zažít. 

Arctic Monkeys na Readingu zářili nedlouho po skvělém koncertu v Praze