Obrázek k článku Primavera Sound bojuje v Barceloně kvůli ambicím organizátorů o dobré jméno
| Kateřina Nováková | Foto: Christian Bernard / Primavera Sound

Primavera Sound bojuje v Barceloně kvůli ambicím organizátorů o dobré jméno

Festival Primavera Sound probíhá na parádním místě přímo na jedné z pláží Barcelony. Je rozdělený na po sobě jdoucí dva festivalové víkendy. Přidružený k nim je i doplňkový program. Ten se děje v klubech a dalších místech napříč městem. Prvnímu týdnu headlinovali The National, Beck, Nick Cave nebo Disclosure. V ten druhý Gorillaz, Tyler The Creator, M.I.A., Dua Lipa nebo Lorde.

Nejzásadnější dění běží na dvou hlavních pódiích, ty jsou vlastně jen jedno přepažené na dvě části. Koncerty na nich jedou s žádnou nebo minimální časovou bublinou. Stánků s pivem je v areálu díky hlavnímu partnerovi akce víc než dost, s toaletami je to o dost větší bída. I v horku, které logicky v červnové Barceloně vládne přes den i v noci, se jeví jako neschůdnější varianta přežití lehká dehydratace, protože jinak místo na oblíbené kapele v kotli strávíte hodinu ve frontě na toiku.

Dojmy ze zmíněného prvního víkendu ovlivnilo hned několik špatných rozhodnutí ze strany organizátorů. Dost zásadní byla absence distribuce pitné vody. V druhý víkend už se rozdává v areálu i zdarma a security vás při příhodu do areálu nijak výrazně neprohledávají a neřeší, co s sebou máte v lahvičce.

O dost větší průšvih je to ještě, i podle zpráv zahraničních novinářů, s přeprodanou kapacitou, kterou areál zvládá jen stěží. V první víkend se dokonce situace vyhrotila natolik, že davem pohlcení návštěvníci neměli jinou možnost než utíkat přes boční bariéry do VIP zón. V kotli o několika desítkách tisíc lidí jde celkem o průšvih.

V rámci prvního dne druhého víkendu se na hlavním pódiu představili Interpol. Ti se museli vypořádat s upovídanými fanoušky, kteří evidentně čekali na následující set zpěvačky Dua Lipa než na tuhle newyorskou kytarovku v čele s Paulem Banksem. O co klidnější a vizuálně jednodušší byla jejich show, o to větší kontrast předvedl Damon Albarn se svými Gorillaz. Časový set má pro headlinery pohodlnou asi hodinu a půl, proto stihnou dát kromě nových singlů i songy Clint Eastwood, M1 A1 neb 19-2000 z jejich první desky. Parádní animace Jamieho Hewletta na obrazovkách dotváří barevná stage a růžový obleček Albarna. Mezi hvězdnými hosty se během jejich setu ukázal Mos Def i De La Soul.

Gorillaz si jako tradičně zvali na pódium hosty. Foto: Estrella Damm Clara Orozoco / Primavera Sound

Dua Lipa, jak už jsme zmínili, byla rozhodně nejočekávanějším interpretem prvního dne. Držitelka aktuální Brit Awards za popového interpeta roku si přivezla vypilovanou show. Pro každou skladbu připravená choreografie ale byla chvílemi až příliš, u některých částí jste si vzpomněli na aerobic s Olgou Šípkovou. O dost víc fajn její show působila, když byla za kámošku pařící s tanečníky, než za nedosažitelnou femme fatale, ke které patří všechny lehce dekadentní pózy. O taneční finále prvního dne se postarala na Cupra stage britská elektronická dvojka Bicep.

V další dva dny se ukáží ještě The Strokes, Run The Jewels, The Smile, Jorja Smith nebo Grimes. Parádní bude i koncertní návrat Yeah Yeah Yeahs, kteří navíc ohlásili na září, po dlouhých devíti letech, vydání nové desky. V line-upu vyčnívali původně i Massive Attack, kvůli vážným zdravotním problémům ale zrušili hned několik festivalových vystoupení. Teprve před pár dny přibyl v programu Nick Murphy aka Chet Faker.