Obrázek k článku Peklo vánočních písní #3: Svůdný Bocelli, optimistický Klus a striptér Issa opěvují Ježíška
| Daniel Mohr | Foto: Universal Music

Peklo vánočních písní #3: Svůdný Bocelli, optimistický Klus a striptér Issa opěvují Ježíška

Dočkáme se letos hudebně silných Vánoc nebo se dlouhé roky trvající trend adventních kýčů bude dále prohlubovat, neznaje dna? Třetí a díky bohu poslední díl seriálu, který si nikdo nepřál a ani neobjednal.

Kdybych měl shrnout letošní vánoční tvorbu, dalo by se s velkou mírou nadsázky hovořit o celkem dobrém ročníku. Musím však připomenout, že celkové hodnocení všech písní bylo ve většině případů spíš velkorysé – to dělá asi ta sváteční atmosféra, co létá vzduchem. Pokud by se například v případě Sámera Issy nejednalo o vánoční skladbu, dostal by nejspíš stejně jako Adam Kajumi s Natálií Grossovou nulu jako vyšitou. 

Tomáš Klus – Zvonova zpověď

Písničkář z Třince není v psaní vánočních písní nováčkem, má na svém kontě už dvě. Jak Ledaco z Klusovy zatím nejlepší desky Racek, tak i Vánoční čas byly na poměry tuzemské vánoční produkce velmi kvalitní kusy. Jinak tomu není ani v případě Zvonově zpovědi. Klusův věčný optimismus prostě do vánočních skladeb sedí.

Hodnocení: 7,5/10

Razam a Iva Marešová – Návrat domů

Mezinárodní uskupení Razam je známo hlavně příznivcům Divadla na Vinohradech, kde Iva Marešová účinkuje a se svou kapelou se zde také stará o hudbu obecně. Skupině je vlastní syrovost a silné slovanské vlivy. Návrat domů je součástí alba Slovanské Vánoce, které je příjemným vybočením ze zajetých vánočních kolejí.

Hodnocení: 8/10

Adam Kajumi, Natálie Grossová – Sněhové vločky

Toto je živoucí vyobrazení vánočního pekla. Nutno poznamenat, že od této dvojice se snad ani nic jiného čekat nedalo. Pokud je to tak, jak si myslím a aktéři tohoto vánočního svinstva se pouze snaží zmonetizovat svůj ksichtík, tak dobře. Pokud to ale myslí vážně, tak je to na návštěvu psychologa. Troufnu si tvrdit, že i generátor náhodných rýmů by stvořil lepší text.

Hodnocení: 0/10

Sámer Issa ft. Jiří Vondráček – Kouzlo Vánoc

Spojení Jiřího Vondráčka se Sámerem Issou samo o sobě není předzvěstí nějaké velké hudební parády, a tak nějak se spíše předpokládá propadák. O to víc překvapí, že kouzlo Vánoc zas tak úplně špatná vánoční skladba není, nejspíše hlavně kvůli práci Vondráčka. Jen už by se mohl Issa konečně prezentovat normálně. Jeho projev zde opět působí jako show naolejovaného striptéra.

Hodnocení 4,5/10

Andrea Bocelli, Matteo Bocelli, Virginia Bocelli – The Greatest Gift

Tohle je opravdu těžký kalibr. Jeden z nejlepších operních hlasů planety Andrea v kombinaci s božsky zpívajícím a až nekřesťansky přitažlivým synem Matteem  a andělským hláskem nejmladšího potomka Virginie. To vše ve velkolepém aranžmá obřího orchestru. I samotný videoklip musel mít režijní náklady malého filmu. Pokud se rádi dojímáte, tak je tahle skladba, potažmo celé rodinné vánoční album A Family Christmas, právě pro vás.

Hodnocení: 9/10