Obrázek k článku NAŽIVO: Zaplněná hala rozplakala Jiřího Korna. Užil si i roli diváka
| Liv Boková | Foto: Bestsport/Markéta Grimaux

NAŽIVO: Zaplněná hala rozplakala Jiřího Korna. Užil si i roli diváka

Pop, funky, rock, kabaret, šanson, muzikál, skvělí tanečníci a nejmodernější efekty včetně hologramu. To všechno bylo součástí show, do níž legendární český zpěvák a tanečník zařadil vlastní i vypůjčené písně a ukázal, co všechno je ve čtyři a sedmdesáti letech možné.

Jiří Korn na tuzemské hudební scéně vždy platil za unikátního zpěváka, a jak právě ukázal v zaplněné O2 aréně, je tomu tak i nadále. Výborný tanečník, elegán s jedinečným stylem i perfekcionista. Pražské vystoupení bylo velkolepým finále série jeho "Korncertů" odehraných po celé republice.

Obrovský aplaus si vysloužil ihned, co se poprvé objevil na pódiu a zcela sám začal zpívat Žal se odkládá. Postupně se k němu připojila jeho společnost složená z pěti tanečnic a pěti tanečníků, která ho pak v různém počtu a genderovém složení doprovázela po celé dvě hodiny. Při funky mezihře navíc okamžitě dokázal celé publikum roztleskat.

Korn se publiku představil a dodal: „Narodil jsem se a kupodivu ještě žiju.“ Podobně vtipnými průpovídkami vyvolával úsměvy na rtech a s nonšalancí sobě vlastní provázel celým večerem.

Z jeho bohatého repertoáru zazněly novější písně jako Chci tě mít, nesmrtelná rádiová hitovka Windsurfing ve značně rockové úpravě, Píšu pastelkou, doprovázená romantickým tancem baletícího páru i Karel nese asi čaj, kdy to Korn s mladým tanečníkem po boku rozbalil skoro ještě rychleji než před čtyřiceti lety. Při písni Svítí slunce nad hlavou se pro změnu objevila projekce z pohádky Honza málem králem.

Projekce byly celkově nedílnou součástí koncertu koncipovaného jako multimediální show. Mnohokrát vyšlehl oheň z plamenometů, na publikum pršely červené i bílé konfety, padaly šňůry, nad prvními řadami plul zmenšený měsíc a na pódiu se objevovaly i různě nasvícené kostky a kvádry s tanečníky. Nechyběl ani zlatý text, který se psal kouzelnou hůlkou na plátno.

Zpěvák zařadil i převzaté písně. Zazněla část písně Kiss od Prince & The Revolution, Got You (I Feel Good) od Jamese Browna i Oh! Darling od The Beatles, kterou si Korn velmi užíval. Vypůjčil si také písničku Tygrovanej sprej od 7krát3, tedy písničku, která vznikla právě na jeho počest. Nechybělo ani muzikálové okénko s písněmi z Bídníků a Draculy.

K umění Jiřího Korna neodmyslitelně patří také step. Své taneční dovednosti poprvé předvedl v písni S kým teď právě hovor máš, kterou zahájili beatboxer a několikanásobná mistryně světa ve stepu a zpěvačka Kateřina Marie Fialová. Vystupující rozesmáli publikum tím, že při i tak obrovském potlesku ještě vztyčili transparent s nápisem: „Tleskejte víc.“

Před skladbou Hotel Ritz pak s omluvou prohlásil: „já to dnes nedám“ a vzal si židli do první řady s tím, že když publikum dovolí, vychutná si to tentokrát z druhé strany. A taky si k tomu dá popcorn. Následoval Aplaus, přestože mistrovské číslo bylo jen promítnuto Kateřina Fialová si s Kornem pak zazpívala také duet Každá trampota má svou mez, při němž se zpěvák procházel mezi lidmi.

Po celé dvě hodiny se pořád něco dělo. Zazněl klavír, nechyběl samplující DJ, kostými ani tanečníci. Vystoupní tak scházela jen živá kapela. Emotivní byl samotný závěr koncertu, kdy si Jiří Korn sundal černé brýle, které po celou dobu nesundaval a začal si utírat slzy dojetí. S ohromnou pokorou poděkoval a spolu s publikem si na rozloučenou zazpíval ještě Jednou je hůř, jednou je líp. Pak znovu utřel slzy a za bouřlivého potlesku elegantně odtančil do zákulisí.

Jiří Korn
O2 Aréna, Praha
19. červen 2023
Hodnocení: 90%