Obrázek k článku Milostné vyznání Zemi? Björk do Prahy přiveze velkolepě podivuhodnou show
| Šárka Hellerová | Foto: Vidar Logi

Milostné vyznání Zemi? Björk do Prahy přiveze velkolepě podivuhodnou show

Islandská umělkyně Björk se do České republiky vrací po osmi letech. Naposledy jsme zde její koncert mohli vidět na festivalu Colours of Ostrava, kde oslnila mimo jiné ohňostroji za bílého dne. 16. září zavítá do pražské O2 areny s environmentálně laděným představením Cornucopia.

Velkolepá multimédiální show se zrodila z pět let starého alba Utopia, nicméně nabízí i výlety do dalších období tvorby Björk. Zpěvačka představení, které vzniklo jako rezidenční show v newyorském klubu The Shed, přepracovala a zahrnula do něj i písně z aktuální desky Fossora.  Podle časopisu Variety představení Cornucopia proměňuje milostné písně v působivou obhajobu životního prostředí.

„Představa, že klíčem k záchraně životního prostředí je běhání s Björk v kouzelném lese, je krásná,“ píše se v článku, který se ohlíží za loňskými koncerty v Los Angeles. To ovšem neznamená, že by šlo o dílo takto naivní – jeho součástí v původním provedením bylo i přenesení do reality, například v podobě projevu švédské klimatické aktivistky Grety Thunberg.

Foto: Santiago Felipe

Již více než čtyři dekády trvající kariéra islandské divy přinesla mimo jiné deset studiových alb. Loni na podzim vydala zmiňovanou desku Fossora o které Antonín Kocábek napsal: „Björk opět dokazuje, nejen že, ale hlavně proč patří k výjimečným, inovativním, a proto oslavovaným ikonám historie populární hudby stejně jako namátkou Amy Winehouse nebo David Bowie. A spíš jen tak mimochodem se u toho zvládá posunout i o kousek dál.“ Oproti euforické Utopii je aktuální deska podle Kocábka více o vyrovnanosti, smíření se smrtí i osudem matky.

„Cornucopia byla vždy zamýšlena jako svět pro Utopii i pro album po ní, které nyní vyšlo pod názvem Fossora. Takže jsem opravdu nadšená, že se tyto dva světy střetnou v premiéře, letos na podzim v jižní Evropě," těší se Björk, jež turné, které je dle recenzí opět mistrovským dílem v oboru stage designu i kostýmů, odstartuje v září v Lisabonu.