Obrázek k článku GLOSA: Ed Sheeran proměnil smutek z životních tragédií v modrou chlupatou příšeru
| Lukáš Rešl | Foto. Annie Leibovitz

GLOSA: Ed Sheeran proměnil smutek z životních tragédií v modrou chlupatou příšeru

Britský hitmaker otevírá novou kapitolu skladbou Eyes Closed. Pilotní track alba Subtract, které vychází 5. května, nadmíru dobře a autenticky zachycuje zpěvákovy pocity, navíc má hitové parametry. Jen při sledování klipu člověk neví, jestli se má usmívat nebo brečet.

Když Ed Sheeran začátkem března představil novinky k chystanému pátému albu, lecčím překvapil. Ukázal temné osobní motivy, které mu byly inspirací, a prohlásil, že na svém dalším počinu pracoval celou dekádu. Zároveň se nechal slyšet, že novou muziku ovlivnila řada nepříjemných událostí z počátku minulého roku, kdy náhle zemřel jeho přítel Jamal Edwards, který mu zpočátku kariéry hodně pomohl. Jeho žena v té době onemocněla rakovinou, přičemž léčba byla možná až po porodu druhého dítěte.

Své pocity a myšlenky se rozhodl zhudebnit a bezprostředně tak učinil skladbou Eyes Closed, která je skutečně temná a smutná. „Vůbec poprvé jsem se nesnažil udělat desku, která se bude lidem líbit, vydávám něco, co je upřímné a opravdové vůči tomu, kde se ve svém dospělém životě nacházím,“ napsal popový interpret na svém Instagramu. V nové písničce je to znát, nic se však nemění na tom, že se jedná o chytlavý track, který nezapře hitové ambice. Možná se charismatický zrzek cíleně nesnažil stvořit komerčně úspěšnou pecku, ale osm a půl milionu shlédnutí na Youtube za tři dny?! To už o něčem vypovídá: lidem se novinka bezesporu líbí, i kdyžždíme slzy.

Po instrumentální stránce skladba tolik nepřekvapí. Sheeran využil jednoduchý a chytlavý beat, který drží smutnou a lehce melancholickou písničku, jež postupně příjemně graduje díky zvýšené intenzitě zpěvákova hlasu. Krásně zde funguje kytarová vybrnkávačka, která je pro něj typická. Lehce ponurou atmosféru doplňuje i pěkný minimalistický klavír. Sheeran zpívá o pocitech, které ho zastihují kdykoli je venku z domova a všude kolem sebe vidí ztracenou osobu.

Je minimálně zvláštní, že se Ed rozhodl do přidaného videoklipu dosadit obřího chlupatého plyšáka, který mu zmíněnou osobu připomíná. Motivu rozumím, nicméně dost tím zlehčuje určitou napjatost a smutnou energii, která se ze songu dere. Nejprve si říkám, co to tam vůbec dělá a následně se po několikátém pohledu na dotírajícího modrého chlupáče začínám lehce usmívat. Nejspíš to byl záměr – aby píseň nevyzněla vyloženě depresivně. Klip tak budí trochu jiné emoce, než když si Eyes Closed pustíte v prosté lyric verzi nebo jen tak na Spotify do sluchátek.

Pokud byste rádi slyšeli živější provedení Eyes Closed, můžete si odedneška na Sheeranově kanálu pustit akustickou verzi písně s kytarou, klavírem a smyčcovým ansámblem. Řekl bych, že se intenzita emocí v live verzi ještě více stupňuje a živé nástroje celku dodávají příjemnou atmosféru. Koncertní přednes bude určitě stát za to.