Obrázek k článku Estonská kapela Trad.Attack! útočí remixy od českých hudebníků
| Šárka Hellerová | Foto: Renee Altrov

Estonská kapela Trad.Attack! útočí remixy od českých hudebníků

Elektronické duo Bratři, multiinstrumentalista Omnion a DJ Kewu remixovali skladby Trad.Attack! a pomáhají tak této úspěšné estonské kapele oslovit české publikum.

Český úhel pohledu na moderní zpracování estonského folklóru naleznete na mini EP Trad.attack! Remixed Czech Edition, jež vychází v pátek 14. ledna.

Trad.Attack! se v Estonsku těší velké oblibě od vydání debutové desky v roce 2015. Jejich osobité pojetí estonského folklóru a lidových písní jim přineslo domácí úspěch i mnoho příležitostí koncertovat v zahraničí. Album Make Your Move z roku 2020, na němž více experimentují s tvrdším kytarovým zvukem, ale i elektronikou, se dostalo do užšího výběru Grammy.

Když kapela hledala cestu, jak oslovit nové publikum v evropských zemích, vznikl nápad oslovit lokální hudebníky, kteří vytvoří remixy skladeb Trad.Attack! „Hledali jsme způsob, jak oslovit lidi, kteří naši hudbu zatím neslyšeli a z různých důvodů by ji pravděpodobně nemuseli slyšet vůbec. Proto jsme přemýšleli nad novými kanály, kterými bychom naši hudbu mohli poslat šířeji do světa,” vysvětluje kapela. V České republice se role ambasadorů jejich hudby ujalo elektronické duo Bratři, producent a DJ Kewu a multiinstrumentalista a skladatel Omnion. 

„Trad.Attack! mají hodně originální sound a šlape jim to velmi dobře! Práce na remixu je ale vždycky docela výzva,“ myslí si Bratři, kteří si vybrali singl Lell’o z roku 2018. „Líbil se nám kytarový motiv, který se nese celou skladbou. Přetvořili jsme ho do synťákové verze a přihráli ještě jeden větší motiv.”

Omnion sáhl po skladbě z alba Make Your Move. Píseň Vanamees se mu zavrtala do hlavy při poslechu během jízdy v autě na dovolené. „K původnímu materiálu jsem natočil groovy na indický tabla a arabské rámové bubny a použil skvělý part na dudy ze skladby Miks te ei laula, takže to jsou vlastně dva remixy v jednom,” líčí v Praze usazený hudebník.

“Vybral jsem si Pass-pass, protože mě strašně bavila vokální část v kombinaci s kytarovými riffy a hned mě inspirovala k rytmu který, jsem pro remix vymyslel,” vysvětluje producent Kewu svou volbu.

České remixy budou součástí alba, na němž se podílelo deset evropských hudebníků a DJů. Vyjde 11. února a bude obsahovat celkem 15 tracků. Trad.Attack! připravují i pražský koncert, který by se měl uskutečnit ještě před prázdninami.

Bratři si vybrali skladbu Lell’o. Zaujal je kytarový motiv. Foto: Zuzana Bönish