Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: ±0 na novém albu vyspěli a našli svojí tvář
| Marek Reinoha | Foto: Tomáš Novotný Jr.

Čerstvé (z)boží: ±0 na novém albu vyspěli a našli svojí tvář

Skupina původně vzniklá na fakultě architektury v Liberci, ale dnes usazená v Praze, si vybrala název ±0, který se špatně píše, a ještě hůře hledá. A nedávno vydala druhé album Nový zprávy žádný, na kterém zachycuje atmosféru společnosti na konci desátých let.

Na rozdíl od eponymního debutu, který stál na výrazných basových riffech, přímočarém rytmu a monotónním zpěvu Matyáše Švejdíka, a na kterém se utápěly hravé melodie v repetitivních kytarových smyčkách, čímž se songy stávaly zaměnitelnými, novinka nepůsobí tak uhlazeně. Na Nový zprávy žádný se kapele podařilo ve větším rozsahu využít svůj potenciál a odklonit se od jednotvárnosti a někdy přehnané melancholie a zadumanosti. Hlavní ingredience hudby ±0 zůstaly, ale album je energičtější, barevnější a skladby mají jasnější kontury a každá z nich má svůj osobitý tvar. Chtělo by se říct, že se jim konečně podařilo najít svoji tvář a spojit indie post-punk s chytlavými popovými melodiemi. A zůstala i osobitá poetika, ve výborných textech. Změnou je také to, že album vzniklo ve studiu Golden Hive v produkci Amáka Goldena, a bylo nahráváno jiným způsobem než debut. „Všechny nástroje (komě zpěvu) se nahrávali dohromady, takže to má takovej živější a trosku syrovější zvuk. To možná nebyl úplně plán, ale bylo fajn, že si ty písničky tak nějak hledaly svoji "správnou" polohu při samotné tvorbě té desky“ řekl mi k nahrávání Matyáš Švejdík. A myslím, že se to povedlo, ten syrovější a špinavější zvuk novinkám opravdu sedí.

První ochutnávkou alba byl videosingl Světy, k němuž klip režíroval Jakub Jirásek ze skupiny Cold Cold Nights. Reflektuje téma alternativních cest, kterými se náš život může vydávat, a zkoumá, jak tyto cesty ovlivňují naše rozhodnutí. Všechny skladby vznikly ještě před vypuknutím pandemie a týkají se normálního světa a jeho problémů. „Zároveň je zde ale osobní rovina popisující vyrovnávání se s pomalou ztrátou mládí," upřesňuje Švejdík, který je hlavním textařem kapely.

Album je dostupné na streamovacích platformách a bude k dispozici na vinylu.

Poslechněte si album Nový zprávy žádný a sledujte novinky na Facebooku kapely.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.