Obrázek k článku Best of 2021. Tuzemským objevům vládnou ženy. Česko našlo i rapperku
| Honza Vedral | a redakce, foto: David Poláček

Best of 2021. Tuzemským objevům vládnou ženy. Česko našlo i rapperku

Redakce Headlineru sestavila svoje hudební best of roku 2021. Tohle je 16 českých objevů, které nás letos bavilo poslouchat.

Přestože ženy válcují světový pop, u nás na sebe stále dovedlo strhnout pozornost jen pár hudebnic. Rok 2021 možná výrazně zamíchal kartami. Podle redakčního výběru Headlineru se zdá se, že dorostla nová generace zpěvaček a interpretek, které se nebojí popu ani experimentů. Stále sice nevedou početně, ale rozhodně byly nejvýraznější…

Český objev roku 2021: Aiko

Aiko se narodila v Moskvě a žije v Praze a Londýně a v roce 2015 se mihla Superstar. Právě její příklad ukazuje, že úspěch se dostavuje postupně a soustředěnou prací. Už před rokem vydala debutové album Expiration Date a má za sebou vystoupení na evropských festivalech jako jsou Sziget, Waves Vienna nebo v rámci koncertů Sofar Sound. Letos se soustředila na singly a klipy, v nichž naplno ukázalo, jakou skrývá její art pop sílu. Navíc je sympatické, že o hudbě a úspěchu přemýšlí globálně a přitom stále na základě emocí. Zdá se, že má šanci získat pozornost i mezinárodně. Ostatně byla první z tuzemských hudebnic, jejíž obličej se skvěl na Time Square v rámci kampaně Equal od Spotify.
Honza Vedral

Singl Daughter Of The Sun jsem poslouchal snad měsíc každý den a pořád se mi neoposlouchal. Aiko je talentovaná mladá zpěvačka s velkým hlasem a popovým přesahem.

Vladimír Sejk

Skvělých nových hudebnic je víc, ale osobně mě nejvíc baví Aiko. Pokaždé, když ji slyším z rádia, mě její autorské skladby znovu nadchnou. Něco na té holce je.

Šárka Hellerová

Výběr z redakčního best of 2021- Objev roku CZ 

Hudba nejsou závody. V jednotlivých kategoriích jsme se proto rozhodli vyhlásit vždy jedno jméno, na kterém se nás shodlo nejvíc redaktorů Headlineru. A v následujících tipech především brouzdáme na osobní vlně zajímavostmi napříč žánry. Řadíme je abecedně a za poslech stojí všechny. 

Annabelle
Zatím sice není úplně jasné, jakým směrem se Annabelle ve svojí tvorbě žánrově nasměruje, ale pár singly, které během roku vydala, na sebe strhla docela dost pozornosti. Stejně jako ambicemi, které jsou stejně výrazné jako nalepovačky na jejím obličeji.
Honza Vedral

Arleta
Odpověď pro všechny, co říkají, že u nás nemáme dobré rapperky. Arleta Berndorff má swag, skvělý hlas i apatický postoj, který v její tvorbě vážně funguje. Kromě toho se obklopila šikovnými lidmi, jakými jsou Fvck_kvlt nebo Lotus Wash.
Vojtěch Tkáč

Raperka, která má lepší než flow než většina raperů ve zdejších končinách. Ostrá jak laserem broušená žiletka, nastavující prostředníček proti zdejší toxické maskulinitě. Hned z kraje roku se předvedla na ípíčku Am2021, na kterém je skvělá skladba Kde domov můj. Nyní jí beaty pro singly Styl nebo Statement připravil Fvck_Kvlt a já se moc těším na cokoli, co vydá v roce 2022, protože si od toho hodně slibuju!
Vladimír Sejk

badfocus
Třebaže svou debutovou desku vydal už v druhé půlce roku 2020, až skrze soundtracky a koncertní pódia nastínil, jaký v sobě má talent. Prokop Korb alias badfocus se řadí k vycházejícím hvězdám tuzemské ambientní a elektronické hudby.
Vojtěch Tkáč

Gruppo Salssicia
​​Jestli jsem něčeho letos potřebovala hodně, byl to humor. Horská dráha emocí spojená s nejistotou vládnoucí našim kalendářům a zdraví blízkých vybalancovala dávka nekončící daftpunkovské pozitivity ze studia producenta a hudebníka Tomáše Konůpky ve spojení s raperem Orionem a režiséry Lubošem Svobodou a Giuliem De Blasiem. Jasně, žádný z nich sám o sobě objevem není, ale dohromady to byla s Gruppo Salssicia v roce 2021 jízda.
Kristina Kratochvilová

Karin Ann
Slovenská zpěvačka si během roku vybudovala solidní posluchačskou základnu i u nás. Chce být hlasem generace Z a neváhá k tomu použít lidi z týmu od Yungbluda i Maneskin. Krom písniček bylo sympatické i její vystoupení v polské televizi na podporu LGBT, které vzbudilo zasloužený rozruch. Za sebou má zatím první koncert. Tak uvidíme, co s takhle solidním základem ještě předvede.
Honza Vedral

Tomáš Niesner
Jak často se na Pitchforku píše o českých muzikantech? No, moc často ne! Na Tomášovi Niesnerovi (ex. Unna) oceňují jeho hru na kytaru a cit pro melodii a já nemůžu než souhlasit. Jeho deska Aurora je hypnotická.
Vladimír Sejk

Obligatne
Obligatne jsou tříčlenná skupina, za kterou stojí slovenská písničkářka Kristína Mindová žijící v Brně. Hrají křehké poetické písničky plné niterných sdělení a pocitů. Její letargický vokální projev plný něhy a zklamání a neotřelé kytarové harmonie doplňuje svěží a hravá jazz-popová rytmika, která netlačí na pilu. Tato mladá kapela má sice zatím venku pouze jeden singl, ten však slibuje, že připravované album bude zážitek jak po hudební tak textové stránce.
Marek Reinoha

Purplefox Town
Alternativa, hodně psychedelie a trochu popu. Pražská kapela letos vydala už druhou desku Who Is Malkallam? A přes svůj nízký věkový průměr na ní překvapila hráčskou úrovní i nápady. Příliš si nelámou hlavu s časem ani trendy a to je na nich ještě sympatičtější.
Honza Vedral

Sinks
Jasným objevem roku jsou pro mě brněnští Sinks, o kterých bych si troufnul říct, že na podiu patří k tomu nejlepšímu u nás, a to včetně kapel s mnohaletou kariérou. A je škoda, že do nahrávek se jim to zatím otisknout nepodařilo. 
Antonín Kocábek

Ursula Sereghy

Experimentální hudba, kterou saxofonistka skupiny Metastavy produkuje, k sobě láká šroubované a těžko srozumitelné věty, za které by se leckdy nemuseli stydět kurátoři současného umění. Její album OK Box se těžko popisuje a běžný posluchač ho možná po chvíli vypne jako směsku různých ruchů, ale připraví se tak o radost, kterou s sebou nese hledání. A právě po hledače Ursula Sereghy určitě objevem je o čemž svědčí i její nominace na všechny alternativní ceny. 
Honza Vedral

Totally Nothin
Současný rap je snadné odsoudit. Ale přesto skrývá zajímavé momenty, které se jen musí vyhrabat z vlastních klišé. Totally Nothin pochází z Tábora a jeho hudba nabízí silné emoce a prožitky, často spojené se zneužíváním látek a bezvýchodností života. Čtyřiadvacetiletý František Thiel je přesto v něčem jiný. Krom rapu vystupuje s hardcorovou kapelou My Hard Lesson a v jeho hudbě je jistá uvěřitelnost i naléhavost, se kterou utíká nejen před vlastními slabostmi.
Honza Vedral

Vellocet Roll
Dlouho platili za průměrný garážový bigbít, ale v posledních letech se vyvinuli v unikátní těleso, které vaří hodně temnou a těžkou psychedelickou mlhu. Svou jedinečnost na české scéně letos potvrdili skvělým albem A Land Ridden By Darkness.
Radek Pavlovič

Wyfe
Už dlouho jsem na české scéně neviděl debutující kapelu, která by měla tak jasno, co a jak chce hrát. Tenhle přístup velmi oceňuji a přál bych ho všem.
Jarda Konáš

Yasha
Jáchym Kovář na sebe loni upozornil v rámci skupiny JayRõ. Až pod jménem Yasha ho ale doplnila mezinárodní kapela, otevřeně se rozepsal o svém dětství i současném životě v Berlíně a začal skládat působivé indiepopové hymny. Jeho debutová deska, na které se podílel producent Nèro Scartch, patří ke skrytým tuzemským klenotům.
Vojtěch Tkáč

Zmyrna
Podzemní blackmetal, který se vynořil z neznáma, jakoby vyšel v odrbaném kabátě z lesa na orosenou mýtinu a v podpaží nesl vinylové vydání prvního EP.
Dód