Obrázek k článku Utichl hlas pražské hospody. Zemřel Karel Malík, frontman skupiny Echt!
| Marek Reinoha | Foto: Radek Kalous / MAFRA /Profimedia

Utichl hlas pražské hospody. Zemřel Karel Malík, frontman skupiny Echt!

Zpěvák, hudebník, textař, básník a grafik Karel Malík byl zakladatel pub-rockové skupiny Echt! Hrál také v Babaletu či hudbě Praha. Zemřel v noci na úterý 8. července ve věku 64 let. Jeho úmrtí ve středu na sociálních sítích potvrdil kolega z kapely Tomáš Schilla.

Karel Malík pocházel z pražských Košíř, vyučil se uměleckým truhlářem a následně studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze na Žižkově, ze které ho však vyhodili. V průběhu života prošel různými profesemi, pracoval jako dekorační technik, stánkový prodavač, stavěč telefonních stožárů, česač ovoce, údržbář, noční hlídač apod. Svoji první kapelní zkušenost si jako teenager odbyl na konci 70. let minulého století v pub-punkové kapele Rumor emise groupe in Europe, po vojně vystupoval s legendární undergroundovou kapelou O.P.N., pro kterou psal i texty. Vyzkoušel si novou vlnu ve skupině Frou Frou, působil v reggae kapele Babalet a přes původní hostování se stal stálým členem skupiny Hudba Praha. V roce 1988 založil společně bubeníkem René Starhonem, baskytaristou Martinem Grůšou a bubeníkem René Starhonem kapelu Echt!, ve které působil a pro kterou skládal hudbu a psal texty, a ve které se vedle něj vystřídala řada dalších výborných muzikantů, až do svého skonu. Vedle hudební tvorby se frontman kapely Echt! věnoval také poezii a grafice. Vydal tři básnické sbírky Vnitřnosti, Trezor pro Echt! a Chaos, které ilustroval vlastními linoryty.  

Echt! se prezentovali řízným českým pub-rockem s výbornými drsně magickými syrovými texty. „Jestli jsou Pogues a Dubliners pub-rock, tak Echt! je taky pub rock. Nevím přesně co je to pub-rock, ale hospodskou muziku hrajeme určitě“ řekl v roce 1997 Karel Malík v rozhovoru pro Rock & Pop. V jejich hudbě se však promítaly i vlivy tvorby Iggyho Popa nebo Lou Reeda a dalších Malíkových hudebních oblíbenců. Echt! se po celou dobu své existence, tedy i po sametové revoluci, pohybovali mimo oficiální scénu, řekněme v undergroundu, a i svá vysoce hodnocená, silná a autentická alba Hořký pití, Smutný věci a Je mi krásně a jeden živák z pražské Akropole vydávali u malého nezávislého vydavatelství. Vystupovali jak na velkých rockových festivalech, ale i v malých klubech či hospodských sálech.  

S Karlem Malíkem odešla výrazná hudební osobnost, která vracela muziku zpátky k lidem. S jeho muzikou bylo smutně ale krásně, bez ní už bude jen smutně. Nezbývá než parafrázovat text sklady Larry go! a zvolat „Goodbye Karle! Karle go!“.