Sami organizátoři se (zcela po právu) prsí, že letos se jim podařilo poskládat možná nejkvalitněji obsazený ročník. Jak dlouho dopředu dávali program do kupy, jsem se zeptal i majitele festivalu Štěpána Suchochleba. „V případě některých položek i několik let. V kanceláři už mnoho let průběžně udržujeme náš „bezří“ seznam pojmenovaný po našem dramaturgovi (mimochodem i kolegovi z Headlineru Ondřeji Bezrovi), kde jsou uvedeny kapely, které bychom do Šumperka rádi dovezli. V případě některých musíme čekat, až se sejdou správné okolnosti,“ vysvětluje Suchochleb. Těmi okolnostmi myslí, že třeba to, že je umělec na turné v Evropě zrovna v době festivalu, finance, dramaturgii a řadu dalších faktorů. „Ale obecně trvá sestavení programu na festival více než rok – teď například už máme napevno zabookované některé kapely na ročník 2025. Sestavení programu není jen otázkou dostupnosti kapel, ale také správné kombinace žánrů a stylů. Dbáme na to, aby byly zastoupeny všechny odnože blues – nemůžeme v jednom ročníku dovézt jen hlasité kytarové „honiče“, musíme je doplnit akustickým blues z Delty, tradicionalisty musíme doplnit někým aktuálním, Chicago musíme kombinovat s Jihem, těch aspektů je moc a koumáme nad tím mnoho dnů a večerů.“
Jak to bude letos vypadat?
V šumperském Domě kultury budou připraveny dvě rovnocenné hlavní scény. Hrát se ale bude i v Klášterním kostele, hotelu Perk anebo restauraci Šumpercana. Jak těžké je kapely a hudebníky mnohdy světového významu „přemluvit“, aby se vydali do města, o kterém možná nikdy ani neslyšeli? „Dnes už zcela vymizela nutnost vysvětlovat, co je Blues Alive vlastně za akci. K tomu nám významně pomohly dvě věci: jednak získání prestižní a v našem oboru vlastně nejvyšší dostupné ceny Keeping the Blues Alive od americké nadace The Blues Foundation v roce 2019 a pak také plejáda velmi spokojených hvězdných muzikantů, kteří jsou někdy až fascinováni tím, co šumperské publikum dokáže vytvořit za atmosféru. Dnes už se na nás obracejí samotní manažeři, že jejich ovečky mají zájem hrát na Blues Alive. A jejich získání se tedy stává otázkou peněz, vyjednávání a slaďování jejich itinerářů s daty našeho konání,“ odpovídá spokojeně Štěpán Suchochleb.
Největší hvězda
Největším tahákem letošního ročníku je bezesporu zpěvák a kytarista Devon Allman – hudebně znalí čtenáři jistě zpozorní při přečtení příjmení tohoto známého umělce. A ano! Je to jeden z rodů Allmanů. Syn Gregga Allmana a synovec Devona Allmana, zakladatelů legendární jižanské kapely The Allman Brothers Band. Že Devon Allman přijede do Šumperka se svojí legendární Gibson Les Paul, kterou mu sám Les podepsal, je pravděpodobné. Jisté však je, že přijede se svou současnou kapelou The Devon Allman Project, ve které ho mimo jiné doprovází dva bubeníci a hráč na hammondky. Kromě vlastní tvorby a klasických hitů The Allman Brothers slibuje překvapivé cover verze, a tak je rozhodně na co se těšit.
Ze stáje Black Keys
Dorazí někdy do Šumperka sám Dan Auerbach? Multiinstrumentalista a zpěvák kultovních The Black Keys? To si budeme muset počkat, po loňském úspěchu zpěváka Roberta Finleyho z Auerbachova labelu Easy Eye Sound se rozhodli pořadatelé sáhnout po jeho jiném „koni“. Early James je třicetiletý písničkář, který je mnohými v Americe dokonce označován za novodobého Toma Waitse. Jeho originální rukopis, kdy skladby oscilují někde mezi humorem a depresí, si získal již zmíněného Auerbacha, který, jakmile ho náhodou slyšel hrát, ho okamžitě podepsal pro svůj label a produkoval mu obě jeho desky. Jak debut Singing for My Supper, tak aktuální Strange Time to Be Alive.
Chicago nemůže chybět
Do Šumperka letos znovu zavítá i „delegace“ z Chicaga – a to nejen ledajaká! Organizátoři hovoří o tomto uskupení jako o spanilé jízdě vyslané nejvýznamnějším bluesovým festivalem světa. Stephen Hull Experience, kapela vedená mladým frontmanem a kytaristou patří k hodně obdivovaným kapelám z „větrného města“, které je mimochodem třetím nejlidnatějším v USA. Doprovodí zpěvačku Sheryl Youngblood, která v minulosti získala i cenu Grammy a chybět nebude ani Dave Herrero, opravdová hvězda Chicaga (byť původem z Floridy), který zase několik let vedl hudební produkci Oprah Winfrey Show, jednoho z nejsledovanějších programů nejen v Americe. To, co společně na pódiu vytvoří, bude zcela jistě stát za to.
A jaké jsou další lahůdky programu? Pětapadesátník, kytarista a zpěvák Albert Castiglia, už za svou bohatou kariéru vydal přes deset alb a hostoval s takovými titány žánru, jako jsou například Sugar Blue, Pinetop Perkins nebo legendární harmonikář Junior Wells. Pro svůj vokál bývá často přirovnáván k Van Morrisonovi a za svou nahrávku Masterpiece dostal v roce 2020 Blues Music Awards v kategorii nejlepší bluesrockové album. Při zatím posledním udělování si odnesl ceny rovnou dvě, kromě další nejlepší bluesrockové desky i titul Nejlepší bluesrockový umělec roku 2023. A to už je co říct!
Pocta Janě Koubkové
Na festivalu Blues Alive se drží krásná tradice tematických narozeninových koncertů. Letos organizátoři uspořádají oslavu pro Janu Koubkovou, byť je tato hvězdná zpěvačka spojena především s jazzem, tak v současnosti se hudebně i textově dotýká i blues, což pravidelní návštěvníci mohou vědět, protože Jana Koubková na festivalu zpívala už v roce 2016. Kromě své domovské kapely Jana Koubková Quartet ji zde doprovodí i kapela, se kterou v roce 2020 natočila album Znění & Snění. Písničky z něj budou mít v Šumperku na Blues Alive navíc živou premiéru. Jak vůbec vznikl nápad oslovit Janu Koubkovou? „Náš dramaturg Ondřej Bezr je zásobárnou těchto nápadů, u nás asi nenajdete většího odborníka na blues a spřízněné žánry – on vždycky dobře ví, kdo slaví jaké jubileum, a i vzhledem ke své aktuální tvorbě zasluhuje samostatný sobotní koncert na Blues Alive,“ odpovídá Štěpán Suchochleb.
A proč by se na Blues Alive měl vydat i někdo, kdo třeba vůbec blues neposlouchá? „Blues Alive je nejvýznamnější festival bluesové hudby ve střední a jeden z nejlepších bluesových festivalů v celé Evropě. Když se podíváte na line-up největších evropských bluesových festivalů, my rozhodně patříme mezi TOP 5. Jsme, co se týče programu, srovnatelní s festivaly jako Nottoden v Norsku, Blues Heaven v Dánsku, Cognac ve Francii, přitom stejný line-up nabízíme za zhruba poloviční cenu. Blues Alive nám za posledních 28 let nenápadně, ale spolehlivě vyrostl v opravdový klenot bluesové hudby. Svědčí o tom i množství cen, které jsme získali, včetně Keeping the Blues Alive Award,“ odpovídá spokojeně Štěpán Suchochleb.
Mimo dění na pódiích bude zajímavý i doprovodný program. „Pořádáme poslechové pořady v knihovně TGM, které letos připravili novináři Jiří Moravčík a Michal Bystrov, v kině bude tradiční filmové představení s unikátním filmem And This Is Free, ve Vlastivědném muzeu jsme připravili výstavu Fotografie, které hrají, v klášterním kostele proběhne tradiční komorní koncert, na němž vystoupí kromě Mirka Kemela i další dva zahraniční písničkáři,“ pokračuje šéf festivalu. „Za zmínku stojí pověstné jam sessiony: podle mnoha zahraničních návštěvníků jsme možná jediným festivalem na světě, kde si při jamu mohou na jednom pódiu zahrát zcela neznámí odvážní místní amatéři s největšími zámořskými hvězdami.“
A to zdaleka nejsou všechny důvody, proč se letos už po pětadvacáté v listopadu naladit na blues a vyrazit do Šumperka.