Obrázek k článku Z PRVNÍ ŘADY: Sypačka jak se patří. Metalová šlechta Gojira měla zázračný zvuk
| Martina Maříková, Foto: Jan Nožička

Z PRVNÍ ŘADY: Sypačka jak se patří. Metalová šlechta Gojira měla zázračný zvuk

Francouzská metalová hvězda Gojira po roce opět navštívila Prahu a znovu zanechala výtečný dojem. Do Malé sportovní haly s sebou 13. června přivezla i dvě velmi dobré předkapely.

Velké překvapení byla už ta první – Urne, která svým stylem více ladila ke „Gojiře“. Trash metalový Municipal Waste několikrát vybídli fanoušky, aby udělali pořádný circle pit a ty to plnili náležitě, ve vzduchu lítaly nohy i prázdné nádoby na odpadky.

Po necelých dvou hodinách rozehřívání přichází na řadu hlavní headliner večera. Jakmile padne plachta při úvodním intru, z fanoušků se stává jednolitá masa, která hltá energii metalové Gojiry. Ta je snad i po dvaceti sedmi letech na scéně pořád koncert od koncertu lepší.

Výborné projekce vkusně doplňují bohaté světelné efekty i pyrotechnika – nic ovšem není na sílu. Jak psal celkem výstižně po loňském koncertu Josef Vlček: „Gojira oproti předskokanům nepotřebovala tak velké nasazení, aby vytvořila správný metalový efekt. V kapele a hlavně v její vůdčí osobnosti Joe Duplantierovi je pro metalového fanouška cosi vznešeného, okouzlujícího. Není tak fyzická. U metalu to zní trochu podivně, ale do popisu jejich vystoupení se vkrádá slovo elegantní.“

Během koncertu zazněly zásadní skladby z minulosti, ale také spoustu nových písní hlavně z poslední desky Fortitude včetně nového  singlu „Our Time Is Now“, který je soundtrackem ke hře NHL 23. Čeho se mnozí, včetně mě, báli, byl zvuk. Musím říct, že v Malé sportovní hale se konal zázrak a zvuk se povedl. Bylo to znát… Lidé nechtěli formaci pustit z pódia.

Jestli jsou pro někoho zásadní kapely jako Pantera a Metallica, které ovlivnily spousty uskupení, tak již mezi ně směle může započítat i Gojiru. Mezi tyto velikány se dnes může řadit bez výčitek - ostatně časté zmínky kolegů z řad metalových elit naznačují, že už ji mezi sebe sami přijali.

Za krkem bude po tomhle večeru bolet ještě dlouho… Byla to sypačka jak se patří! Úspěch posledního alba Gojiru utvrdil na pozici jedné z nejprodávanějších a nejúspěšnějších metalových kapel současnosti, koncert v Praze opět ukázal, že to není jen tak pro nic za nic.

Z první řady

V nepravidelné sérii článků Z první řady zprostředkováváme emoce a bezprostřední koncertní vjemy těch nejoddanějších fanoušků.