Obrázek k článku Video: Leje? Dej si sprchu zdarma. Laponská moudrost Axela Thesleffa
| Šárka Hellerová | Foto: Axel Thesleff promo

Video: Leje? Dej si sprchu zdarma. Laponská moudrost Axela Thesleffa

„Každý zažíváme dny, kdy se nic nedaří, a občas ještě k tomu navíc začne lít jako z konve a nemáme u sebe deštník,“ uvádí vycházející hvězda elektronické scény, finský hudebník Axel Thesleff, svůj singl Pouring Down. V klipu křižuje na longboardu rozlehlou krajinu Laponska. Na příští rok slibuje koncerty v České republice.

„Můj nový singl Pouring Down je pro mě připomínkou, abych byl klidný a bral všechno tak, jak přichází a zůstal vytrvalý,“ říká Thesleff. „Protože jaká je jiná možnost? Být naštvaný a kyselý vás vyčerpá. Proč si radši neužít sprchu zdarma.“ Že lze situaci, kdy se všechno zdá být špatně, obrátit ve svůj prospěch, může ostatně svým způsobem ilustrovat i jeho koncert, jenž se v rámci série Hotspot, konal vlastně jako náplast za další zrušený ročník Colours of Ostrava. Vizuálně jedinečné vystoupení na výjimečném místě v areálu Dolních Vítkovic mu přineslo pozornost českého publika.

Oslovit fanoušky na mezinárodní úrovni se mu ovšem podařilu už dříve díky hitu Bad Karma. Stejně tak jako si v této skladbě z roku 2014 pohrál s knihovnou zvuků, které byly nahrány v devadesátých letech v Indii, je i aktuální singl Pouring Rain hudebně inspirován různými hudebními zákoutími. „Zásadní je vždy emoce, kterou ve mně zvuk vyvolá,“ vysvětluje s tím, že nejrůznější vlivy do své tvorby nevstřebává primárně proto, aby zněla cool, ale protože ho to jednoduše baví.

V klipu ke skladbě Pouring Down v Helsinkách narozený muzikant křižuje Laponsko na longboardu a v nádherných přírodních kulisách je vystaven rozmarům počasí. Méně básnicky řečeno – pořádně zmokne, ale to ho nezastaví, což v podstatě doslovně ilustruje zmíněnou myšlenku skladby. „Na začátku jsme neměli žádný plán, ale postupně se nám podařilo vytvořit příběh. Byl to úžasný týden, což bývá ostatně v Laponsku vždycky,“ vypráví Thesllef o deštivém natáčení.

Červnový koncert na koksárenské věži v Dolních Vítkovicích se přidal k oblíbeným místům, kde hudebník hrál. „Bylo to neuvěřitelné místo pro koncert. Podium i výhled byly velkolepé a diváci cítili jedinečnost celého vystoupení stejně jako já. Koncert a celou cestu do Česka v sobě ponesu dlouho a myslím, že už teď se začala propisovat do písní, které chystám. Plánuju se sem vrátit příští rok a doufám, že se s fanoušky potkám na více než jednom koncertě,“ avizuje Thesleff. V letošním rozhovoru, který poskytl před koncertem v České republice serveru Novinky.cz, vypráví o dalších místech, kde vystupoval a přirostla mu k srdci „Kostarická džungle byla rozhodně jedním z nejpodivuhodnějších míst, kde jsem vystupoval. Navíc to bylo v průběhu finské zimy a tam jsem vystupoval naboso v džungli. Nezapomenutelný zážitek,“ vzpomínal například. „Nezapomenu ani na rumunský festival Electric Castle, kde jsem hrál před několika lety. Odehrává se na středověkém hradě a má taky velmi unikátní atmosféru.“

Do Ostravy Thesleff přijel krátce po vydání alba Scenes from the Ocean, na kterém ve skladbách využil nahrávky zvuků, jež nasbíral investigativní novinář Ian Urbina.  Ten mapuje různé formy zločinu odehrávající se v mezinárodních vodách. „Šlo o nejrůznější nahrávky a já tvořil s pomocí jejich různých vrstev. S náladou i obsahem situací, v nichž se nacházel. Z toho hrubého zvukového materiálu jsem vytvářel zvukové koláže a vytvářil z nich ambientní plochy,“ vysvětluje Thesleff. „S nápadem propojit novinařinu a literaturu s hudbou a vytvořit rozsáhlejší projekt mě kontaktoval sám Ian. Představoval si, že vytvořím něco jako soundtrack k jeho knize,“ hovořil o albu s tím, že ho nabídka zaujala i proto, že má koncepční alba rád. O tom ostatně svědčí i jeho předchozí desky inspirované poezií T. S. Eliota.