Obrázek k článku VIDEO: Hvězdy Jakuba Königa září v turbulentním světě paprsky naděje a klidu
| Marek Reinoha | Foto: Animal Music

VIDEO: Hvězdy Jakuba Königa září v turbulentním světě paprsky naděje a klidu

Jakub König, který se na tuzemské alternativní scéně etabloval jako maskovaný kuchař vystupující s projektem Kittchen nebo jako vůdce mnohohlavé zvířecí smečky Zvíře jménem Podzim, vydává sólovku. Album Hvězdy vychází 22. září. Jako velmi povedenou ochutnávku nového alba Jakub vypustil píseň Hvězdy i s videoklipem.

Po prvním poslechu alba Hvězdy jsem si dovolil predikovat, že bude hudební událostí roku na alternativní scéně. Tuto predikci potvrdil v recenzi alba i Josef Vlček. Než album vyjde a budete moci sami posoudit, zda naše prognózy byly správné, podívejte se na videoklip a nalaďte se na Königovu sólovou tvorbu. Stojí to za to, protože videoklip je krásný stejně tak jako písnička.

Klip vznikl pod taktovkou režiséra Jana Chramosty. Za sebou má mimo jiné tvorbu videoklipů pro kapely jako Wohnout, Tata Bojs, Divokej Bill, Zvíře jménem Podzim nebo Chinaski. Natáčelo se v malebných prostorách vesnického klubu Nostalgická Myš v kokořínské vesničce Šemanovice, kam König na jeden pozdně letní pátek pozval řadu svých kamarádů, známých a rodinných příslušníků včetně své ženy a svých dvou dcer, které je při pozorném sledování v klipu možné zahlédnout. Jakub k tomu na sociálních sítích uvedl: „V Nostalgické Myši Šemanovice se na jeden den všechno zbláznilo. Přijela spousta kamarádů. Z některých se, za dobu, co jsme se neviděli, stali tatínci a maminky, jiní procestovali půlku světa a na natáčení uháněli třeba z Dánska. I kamarádi docela noví, kteří se plynule prolnuli s těmi ze základky. A taky spousta členů Honzova štábu, jeho kamarádi a spolupracovníci, kteří se na place dlouho nepotkali. A samozřejmě moje báječná rodina.“

Jan Chramosta, který je i autorem scénáře, při jeho psaní vycházel ze svých vlastních prožitků a zasadil pozitivně klidnou a krásně nostalgickou atmosféru písničky, ve které se zpívá „Hvězdy, hvězdy, Už vím, že k vám patřím, A tak na vás mávám, Bezmála jak na svý nebeský sestry a bratry“ do krátkého filmu, ve kterém pohlíží na vesnickou svatbu bezprostředníma očima dětských účastníků, kteří na ní prožívají magické okamžiky různých poprvé. První joint, první pivo, první zamilování a podobně. Prostě okamžiky, na které se nezapomíná.

Chramostovo video skvěle vystihuje atmosféru svým způsobem prostě pěkné Königovy písničky a jeho prostřednictvím Hvězdy ozařuji temná zákoutí současného turbulentního světa paprsky naděje a klidu. A to je víc než hodně.