Obrázek k článku V Cenách Anděl zvítězila muzikantská poctivost. Album roku nahráli November 2nd
| Petra Divoká | foto: Marek Musil

V Cenách Anděl zvítězila muzikantská poctivost. Album roku nahráli November 2nd

Nejlepší album nahráli podle České hudební akademie November 2nd, do Síně slávy byl uveden Jiří Korn. V nové kategorii Společný projekt uspěli Calin a Viktor Sheen s albem Roadtrip. Žádná z nahrávek slavnostnímu ceremoniálu v pražském O2 universu nedominovala.

Hranické kapele November 2nd, která svým vystoupením uzavírala televizní přenos, se vítězstvím v Cenách Anděl Coca-Cola 2023 povedlo završit fenomenální comeback na scénu. Jejich eponymní album, které natočili po dvanácti letech, vyhlásili už v lednu za nahrávku roku také redaktoři Headlineru.

„Novinka November 2nd je ve všech ohledech dotažené album, u něhož není třeba brát české ohledy. Svým pojetím, zvukem a vybroušeností se suverénně pohybuje v kategorii formací jako Black Keys či Rival Sons a jediné hranice, které na něm skupina zná, jsou Hranice, ze kterých pochází,“ psali jsme v recenzi na album, které se natáčelo převážně v pražském studiu producenta Borise Carloffa, ale jednotlivé písně prošly studii v Memphisu, Nashvillu i Los Angeles.

November 2nd patřili společně s Viktorem Sheenem díky třem nominacím k favoritům letošních Andělů. Nakonec ale žádná nahrávka výsledkům nedominovala. „Třiatřicátý ročník Cen Anděl byl v tomto ohledu jedním z nejbarevnějších v historii. Výsledky hlasování akademie ukázaly, kolik skvělých nahrávek na české hudební scéně vzniká,“ komentuje výsledky předseda rady České hudební akademie (a šéfredaktor Headlineru) Honza Vedral. 

Premiéru měla kategorie Společný projekt, jejímiž historicky prvními vítězi se stali Viktor Sheen a Calin s albem Roadtrip, které se v roce 2023 stalo bezprecedentním fenoménem streamingových služeb. „Roadtrip je dobrá ukázka toho, jak se hudba a jazyk proměňují a že s tím nemá smysl bojovat ani se pohoršovat nad úspěchem. Calin a Viktor Sheen tvoří hudbu, se kterou vyrůstá nejmladší generace,“ recenzoval nejposlouchanější nahrávku loňského roku Josef Vlček.

Jako Skladba roku byla oceněna ústřední píseň Údolí včel z devátého alba Anny K. a Sólovou interpretkou roku Česká hudební akademie zvolila Pam Rabbit za její album I Love the Internet. Sólovým interpretem se stal David Koller a Skupinou J.A.R., kteří titulní skladbu alba Jezus Kristus Neexistus? v rámci ceremoniálu zahráli i naživo, což velmi břitce podtrhlo velikonoční atmosféru.

„J.A.R. působí svěže a dokazují, že rozhodně nepatří do starého železa. Hudební otevřenost jim svědčí, což u nás lze říct jen o hrstce kapel. Zábavně a instrumentálně na výši se vyjadřují i k vážnějším tématům. Jezus Kristus Neexistus? je odrazem současné doby a také důkazem, že sranda se dá stále dělat úplně ze všeho,“ napsal v recenzi pro Headliner o oceněném album Lukáš Rešl.

Cenu Anděl za Objev si odnesla Tereza Balonová, která zaujala albem Lampiony. Nejlepší klip v režiséra Luboše Vackeho vznikl ke skladbě Traps In My Feed elektronického producenta dné. V žánrových cenách uspěla Anna Vaverková v kategorii Alternativa a elektronika, folkové album roku natočila Marie Puttnerová, jazzové trojice David Dorůžka, Robert Fischmann a Martin Novák, rockové thrashmetalová Exorcizphobia, rapové MC Gey a v kategorii Klasika akademie vyzdvihla nahrávku Martinů Voices za interpretaci sborových děl britského skladatele Benjamina Brittena. V kategorii Slovenské album bodovali klasici slovenské scény Hex s desátou deskou Kde je tu láska? Vítězem ceny popularity, kterou zaštiťuje Coca-Cola, se stal zpěvák Marcell a získal tak finanční podporu ve výši sto tisíc korun.

Do síně slávy byl uveden Jiří Korn, který už přes padesát let patří mezi nejvýznamnější osobnosti české populární hudby. A také mezi ty nejuniverzálnější. „Vždycky byl o krok před ostatními. Když se v Česku ještě hrával bigbít, s kapelou Rebels už zpíval west coastové melodie, když všichni zkoušeli po jeho vzoru kalifornský pop, už se svou basou sázel blues rock. V sedmdesátých letech jako člen Olympiku nastartoval pop rock, v letech osmdesátých jako jeden z prvních zkoušel aktuální prvky soulu a dokonce stál u začátků českého hip hopu, jehož představitelé ho ostatně dodnes vzývají,“ zaznělo v průvodním medailonku. „Na jeho kontě jsou desítky hitů, ale i nezapomenutelné filmové role. Otisk jeho vlivu najdeme snad u každého současného českého zpěváka. A i ve svých čtyřiasedmdesáti letech stále ohromuje energií a vyprodává haly.“

„O vítězích letos pod dohledem notáře rozhodovalo 487 akademiků,“ uvedla Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI, která Ceny Anděl vyhlašuje. Večerem provázeli moderátoři Ivana „Fancy“ Kulhánková a Honza Dědek. Letošní line-up sestavili pořadatelé z řad nominovaných umělců a v průběhu večera se tak představila i řada oceněných hudebníků. Kromě J.A.R. živě zahráli noví držitelé Andělů November 2nd, Anna K. nebo MC Gey, dále pak nominovaní Sofian Medjmedj a Ben Cristovao, Jelen, Annet X a NobodyListen, Marcell nebo Adam Plachetka, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

Výsledky Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Síň slávy
Jiří Korn

Album
November 2nd – November 2nd

Skladba
Anna K. - Údolí včel (autor T. Vartecký)

Skupina
J.A.R. - Jezus Kristus Neexistus?

Sólová interpretka
Pam Rabbit – I Love the Internet

Sólový interpret
David Koller – LP XXIII

Objev
Tereza Balonová – Lampiony

Společný projekt
Calin & Viktor Sheen – Roadtrip

Videoklip
dné – Traps In My Feed (feat. FVLCRVM)
(režie L. Vacke)

Slovenské album
Hex – Kde je tu láska?

Alternativa a elektronika
Anna Vaverková – Pozdravy z polepšovny

Folk
Marie Puttnerová – Laila Tov

Jazz
David Dorůžka, Robert Fischmann, Martin Novák – Gilgul

Klasika
Martinů Voices, Lukáš Vasilek – Britten

Rap
MC Gey – O tatínkovi, který usnul

Rock
Exorcizphobia – Spiritual Exodus