Obrázek k článku „Rus je náš bratr.“ The Killers pobouřili publikum v Gruzii. Za scénku se omluvili
| Lukáš Rešl | Foto: Rob Loud (z Colours of Ostrava)

„Rus je náš bratr.“ The Killers pobouřili publikum v Gruzii. Za scénku se omluvili

K incidentu došlo na vystoupení v gruzínském městě Batumi, když zpěvák Brandon Flowers pozval na pódium ruského fanouška, aby si s kapelou zahrál na bicí. Publikum přitom vyzval, aby na sebe navzájem myslelo jako na své blízké. „Nepoznáte, že je někdo váš bratr?“ ptal se po čísle, po němž řada fanoušků bučela a někteří koncert dokonce opustili.

To číslo je součástí téměř každého koncertu The Killers. Kapela během jedné z písní vytáhne na pódium někoho z publika, aby si s ní zahrál písničku. Při vystoupení v Gruzii ale vzhledem k historii i válečné současnosti celé vystoupení nabralo pro kapelu nečekaný vývoj. 

Podle deníku Independent zpěvák při vyzvání fanouška na pódium řekl: „Neznáme etiketu této země, ale tenhle chlapík je Rus. Nevadí vám, že sem přišel Rus?“ na což mělo publikum reagovat rozdílně. Zatímco někteří nadšeně jásali, jiní začali na Killers bučet.

Poté, co skupina zahrála s ruským fanouškem píseň For Reasons Unknown z alba Sam's Town (2006), Brandon Flowers si znovu pustil pusu na špacír. „Nepoznáte, že je někdo váš bratr? Všichni se rozdělujeme na hranicích našich zemí? Copak já nejsem váš bratr, když jsem z Ameriky?“ pokračoval Flowers a dodal: „Dnes večer chci, abychom oslavili to, že jsme tady spolu, a nechci, aby se to zvrhlo v něco ošklivého.“

Koncert měla po těchto slovech opustit řada fanoušků. Údajně bylo slyšet, že někteří z nich křičeli "Tohle je Gruzie!" Flowers totiž tentokrát zahrál na citlivou strunu. Gruzie získala nezávislost po sovětské nadvládě v roce 1991. V roce 2008 pak Rusko zemi napadlo. Napětí mezi oběma státy se pak ještě více zvýšilo po loňské ruské invazi na Ukrajinu, která vedla k emigraci mnoha Rusů do Gruzie.

Incident The Killers následně mírnili ve svém prohlášení na Twitteru. „Dobří lidé Gruzie, nikdy jsme neměli v úmyslu nikoho urazit! Máme dlouholetou tradici zvát lidi, aby si s námi zahráli na bicí, a z pódia se zdálo, že první reakce publika naznačovala, že jim nevadí, když s námi dnes večer na pódium přijde člen publika. Uvědomujeme si, že komentář, který měl naznačit, že všichni diváci a fanoušci The Killers jsou "bratři a sestry" mohl být špatně pochopen,“ napsala kapela s omluvou, že nikoho nechtěla naštvat. Zároveň dodala, že stojí za gruzínským lidem a doufá, že se The Killers do země brzy vrátí.

Je však otázkou, zda tak doufají i gruzínští fanoušci. Někteří totiž v komentářích pod omluvným příspěvkem kapelu začali obviňovat z kulturní necitlivosti. Řada komentářů se naopak kapely zastala, že se správně snaží sjednotit lidi.

Některá další prohlášení fanoušků hovoří i o špatném pochopení Flowersových slov. „Mohlo to být důstojné uznání chyby, odsouzení ruských válečných zločinů a okupace Gruzie a Ukrajiny a podpora naší územní celistvosti a suverenity,“ napsala podle deníku Independent novinářka z gruzínského Tbilisi Katie Shoshiashvili.