Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Shallov. jsou broušený drahokam slovenské kytarové scény
| Marek Reinoha | Foto: Marek Reinoha

Čerstvé (z)boží: Shallov. jsou broušený drahokam slovenské kytarové scény

Trio Shallov. je jednou z nejzajímavějších a nejvíc progresivních slovenských kytarovek. Získalo si řadu příznivců i u nás v České republice. Nyní vydává novou studiovou nahrávku Coexist.

Kapela, jež se skutečně píše s jednoduchým v a tečkou na konci, navázala spolupráci se slovenským labelem Weltschmerzen a 27. ledna vydala novou studiovou nahrávku, na které pracovala s producentem Jakubem Hribíkem. Desetiminutová nahrávka vyšla současně s klipem jako komplexní audiovizuální dílo.

Shallov. se zformovali v roce 2013 v bratislavských garážích, kde také nahráli svůj první DIY release No Place for Two. Od té doby se vypracovali ke svému osobitému a jedinečnému stylu i zvuku s důrazem na autenticitu jak hudebního, tak textového sdělení. Jsou jedineční i svým přístupem k hudbě. Bez kalkulů a kompromisů produkují pro ně charakteristické dlouhé a komplexní skladby. Například jejich poslední koncepční album (rozsahem tedy spíše EP) Compress, Expand z roku 2019 obsahuje dva songy, každý se stopáží delší než 10 minutu, které tvoří ucelený cyklus zacyklený v apokalypse, hysterii, lásce a naději.

Hudebně skupina čerpá inspirace z různých tvrdších stylů jako post-hardcore, emo, screamo nebo post-rock, ze kterých tvoří náročnější kytarovou muziku se současným propracovaným zvukem, která přesahuje všechny tyto vlivy. Hudbu plnou kontrastů, a tak členitou, kompozičně košatou a organickou, že při jejím nemáte čas se ani na vteřinu nudit.

Aktuální nahrávka Coexist je první skladbou z připravovaného alba, které bude, podobně jako předcházející album Compress, Expand, obsahovat ještě jeden song podobné délky. Coexist je produkčně i kompozičně propracovaný desetiminutový opus s odvážným současným zvukem, ze kterého běhá mráz po zádech. Kapela o ní uvedla: „Tohle je rozhodně naše největší dílo, co se týče obsahu i realizace. Bylo to hodně stresu a tvrdé práce, ale především radost z práce a ze spolupráce s několika úžasnými lidmi.“ Hudebně v něm Shallov. navazuji na předchozí tvorbu, i když je z něj patrná o poznání větší přímočarost a uvolněnost. Kapela si však i v Coexist zachovává svoji autenticitu a svoji oblibu ve členitých kompozicích.

Ke skladbě vnikl podmanivý videoklip, jehož poselstvím je, že „chlapi vynalezli páku, aby se mohli držet za ruce a dívat se jeden druhému do očí“. Jedná se o pětinásobně zpomalenou dvouminutovou jednozáběrovku, která byla natočená na chodbě Novej Cvernovky v Bratislavě divadelním režisérem Adamem Dragunem.

Shallov. svojí originální a netuctovou hudbou září na slovenské, ale i české, alternativní hudební scéně jako dokonale vybroušený drahokam. Pokud je neznáte, určitě si je poslechněte nebo ještě lépe, zajděte na některý z jejich koncertů v České republice, které mají na únor naplánovány. Stojí to za to.