Obrázek k článku Hra od Radiohead nemá obdoby. Stane se milníkem v propojování světů?
| Jarda Konáš | Foto: Epic Games

Hra od Radiohead nemá obdoby. Stane se milníkem v propojování světů?

Tak dlouho britská kapela Radiohead chystala jubilejní výstavu, až nakonec kvůli covidu vydala plnohodnotnou videohru.

Deskám Kid A a Amnesiac je jedenadvacet a dvacet let. Skupina Radiohead dlouho dopředu plánovala velkou výstavu, během které by se návštěvníci seznámili se vším, co se okolo obou alb dělo. Od prvních nástřelů textů na kouscích papíru přes sveřepé ilustrace až po masivní instalace, kterými se mělo procházet a vnímat hudbu kapely více smysly než jen sluchem.

Bohužel, covid hodil do plánů vidle a z výstavy sešlo. Jenže těch materiálů už kapela dala dohromady tolik, že bylo škoda to nechat plavat. A tak nyní, na samém konci dvacetiletého výročí, vyšla videohra Kid A Mnesiac Exhibition.

Když se hudebníci pouští do světa virtuální zábavy, vypadá to všelijak. Někdo připraví jednoduché hříčky v prohlížeči, někdo jde cestou interaktivního vyprávění s možností ovlivňovat děj, ale to, s čím nyní Radiohead přišli, zatím nemělo a nejspíš ještě dlouho nebude mít obdoby.

Kid A Mnesiac je plnohodnotná videohra, která umožnila výstavu přenést do virtuálního prostředí a tam jí pak dodat úplně nové rozměry. V jádru se dá popsat tak, že procházíte podivným betonovým palácem, jehož jednotlivé místnosti jsou věnovány tu nějaké skladbě, tu určité emoci nebo vizuálu z obou desek. Na zdech jsou jen šipky navigující do dalších místností a QR kódy, které vás při načtení odkážou na web hry. Tam se můžete podívat na plánek výstavy nebo si prohlédnout nějaké artefakty z nahrávání, případně vám po načtení QR kódu vyskočí rovnou odkaz na nějaký vtipný merch jako plechovka sušenek.

Kid A Mnesia Exhibition není jenom nějaké digitální nouzové řešení nerealizovaného projektu. Je to zážitek, v paláci plném Radiohead se dá bloumat hodiny a hra je tak plnohodnotným zástupcem žánru tzv. walking simulators, ve kterých se hráč jen prochází, rozhlíží se a pozorováním prostředí se odvíjí vyprávění hry.

Jde o unikátní projekt, který zatím v hudebním světě neměl obdoby a dost možná se na něj bude s odstupem let pohlížet jako na jeden z milníků propojování světů virtuální zábavy a hudební scény. Výstavu si navíc může projít téměř každý, hra vyšla zdarma na počítač a konzoli PlayStation 5.