Obrázek k článku Travis Scott i Drake čelí prvním žalobám po tragédii na Astroworldu
| Šárka Hellerová | Foto: Wikimedia Commons (Frank Schwichtenberg / The Come Up Show)

Travis Scott i Drake čelí prvním žalobám po tragédii na Astroworldu

Návštěvníci festivalu v Houstonu, na kterém zemřelo osm lidí a stovky byly zraněny, žalují Travise Scotta, Live Nation a další.

Manuel Souza, jeden ze zraněných návštěvníků podal žalobu na rapera, producenta a organizátora festivalu Astroworld Travise Scotta, společnost Live Nation a koncertní promotérskou společnost ScoreMore, jež patří pod Live Nation, a další, kdo se na události podíleli. Dle žaloby utrpěl Souza vážná ublížení na zdraví, když ho dav, jenž se vymkl kontrole, srazil k zemi a pošlapal. Organizátoři podle Souzových právních zástupců nedokázali akci řádně naplánovat a koncert bezpečně řídit. „Místo toho vědomě ignorovali extrémní rizika zranění návštěvníků koncertu a v některých případech aktivně podporovali a podněcovali nebezpečné chování. Jejich hrubá nedbalost způsobila žalobci vážná zranění,“ tvrdí právníci. Poškozený žádá kompenzaci přes milion dolarů, přesnou výši škody má určit soud.

Média informují i o další žalobě, kterou podal třiadvacetiletý Kristian Paredes. Ten mezi žalované zahrnul i kanadského rapera Drakea, který byl hostem vystoupení Travise Scotta. Stejně jako Scott podle něj i on burcoval dav a pokračoval ve vystoupení ve chvíli, kdy vypukl chaos a lidé v publiku potřebovali pomoc. Oba dva hudebníci podle žaloby podněcovali chaos. I Paredes žádá jako odškodné za zranění, z nichž některá označil za trvalá, a k uhrazení lékařských výdajů přes milion dolarů.  

„Vše nasvědčuje tomu, že účinkující, pořadatelé a (správa) místa si nejen byli vědomi hektického davu, ale také toho, že může dojít ke zranění a případným úmrtím. Přesto se rozhodli upřednostnit zisk před návštěvníky a nechali smrtící show pokračovat,“ uvedl Paredesův právník Thomas J. Henry.

Předpokládá se, že další žaloby budou následovat, agentura AP informuje již minimálně o jedné další. Smrtelná tlačenice nastala v pátek 5. listopadu, prvním ze dvou plánovaných dnů festivalu, na kterém bylo ve chvíli neštěstí kolem padesáti tisíc lidí. Po nástupu Travise Scotta se dav tlačil směrem k pódiu, což způsobilo paniku. Kristian Paredes, který stál v předních řadách za plotem, jenž odděloval VIP sekci, a patří k vážně zraněným účastníkům koncertu, uvádí, že ihned po začátku show cítil okamžitý tlak, po němž vypukla panika. Zatímco někteří lidé v davu prosili o pomoc, jiní si  nebyli závažnosti situace vědomi. Travis Scott koncert na moment zastavil, když viděl v davu přijíždějící sanitku, poté ale hudba opět začala hrát.

Vystoupení bylo zcela ukončeno až čtyřicet minut po nahlášení prvních zraněných a podle velitele hasičů až půl hodiny poté, co byl koncert označen za místo hromadného neštěstí. Šéf policie v Houstonu prohlásil, že se úřady bály koncert ukončit dříve, aby se situace namísto uklidnění nezhoršila. Zatímco probíhá vyšetřovaní tragické události, objevují se příběhy obětí. Jsou mezi nimi i dva studenti střední školy či muž, jenž se snažil zachránit svou snoubenku.

Jedno ze svědectví, které popisuje nemožnost dovolat se  pomoci: 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ✦ Seanna ☾ (@seannafaith)