Obrázek k článku Je Jay-Z větší rokenrol než Iron Maiden? Rokenrolová síň slávy obhajuje kontroverzi
| Šárka Hellerová

Je Jay-Z větší rokenrol než Iron Maiden? Rokenrolová síň slávy obhajuje kontroverzi

„Rock and roll nikdy nebyl jen pro hubené kluky s dlouhými vlasy a kytarami,“ vyjadřuje se ředitel slavné instituce k aktuální vlně kritiky.

Ta se strhla poté, co byli před týdnem zveřejněni noví členové Síně slávy a Iron Maiden mezi nimi scházeli.

Rokenrolová síň slávy se letos rozrostla o Tinu Turner, Carole King, The Go-Go’s, Foo Fighters, Todda Rundgrena a Jay-Zho. Mezi letošními nominovanými, kteří branami zatím neprošli, jsou například i Rage Against the Machine. Diskuze ohledně „třídy 2021“ jsou v mnoha ohledech podobné jako v jiných letech, hudební fanoušci se podivují, že některá jména dostala přednost před jinými. Největší vášně patrně budí otázka, jak je možné, že prošel Jay-Z zatímco Iron Maiden nikoliv.

Volba poroty neudělala radost řadě lidí, mezi nimiž jsou například i Paul Stanley a Gene Simmons z Kiss, kteří jsou členy od roku 2014. První z nich charakterizoval opomenutí Iron Maiden na Twitteru jako šílenství, druhý jako nechutnost. „Pomohli zplodit celý hudební žánr, co dalšího musí udělat,“ táže se Stanley.

Greg Harris, CEO Rokenrolové síně slávy, na kritiku v rozhovoru pro WBAB radio reagoval následovně: „Není pochyb, že Iron Maiden jsou důležitá, vlivná kapela s velkým dopadem. Proto byla letos spolu s dalšími patnácti umělci a skupinami nominována. Hlasy ovšem určily šest vedoucích jmen,“ řekl Harris s tím, že vliv Iron Maiden to nezpochybňuje. Upozornil také, že osmdesát procent nominovaných umělců je dřív či později nakonec na pomyslný rockový piedestal uvedeno.

„Každý má své oblíbence, každý má jinou představu o tom, kdo ovlivnil jiné umělce, nebo jeho samotného. Když se nad tím zamyslíte, můžete podobnou kauzu vytvořit ohledně každého nominovaného, stejně jako to teď lidé dělají s Iron Maiden,“ myslí si Harris.

Měla by se podle něj Rokenrolová síň slávy přejmenovat na Hudební síň slávy? „Nakonec jde o to, že každý má rád, co je mu nejbližší. Myslím, že lidé musí rozšířit svou představu o rock and rollu. Je to velký stan.“ Uvedl, že Rockenrolová síň slávy pracuje s širokou interpretací rock and rollu, která zahrnuje všechny varianty žánru a že plamenná diskuze často nastává ve chvíli, kdy dojde na hip-hop, protože někteří lidé nejsou jeho fanoušky.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rock & Roll Hall of Fame (@rockhall)