Obrázek k článku „Odboj jaký svět neviděl.“ Podívejte se na trailer Okupace
| Redakce

„Odboj jaký svět neviděl.“ Podívejte se na trailer Okupace

Maloměstský večírek v divadelním baru naruší opilý ruský voják. Jestli to vyvolá nečekaně silnou vlnu odboje se dozvíte již 5. srpna, kdy do kin vstupuje černá komedie Okupace.

Debutový celovečerní film režiséra Michala Nohejla vznikl na základě bizarní historky. Jednoho večera v šedesátých letech dvacátého století dvojice mužů, která měla sama dost vypito, potkala v parku opilého ruského vojáka. Odvlekla ho do sklepa a převlečena v esesáckých uniformách mu navodila pocit, že druhá světová válka neskončila. Tato událost je ve filmu zasazena do divadelního prostředí, na místo, kde vlají charaktery jako cigaretový dým… Podívejte se na trailer k filmu:

Nohejl, který v minulosti režíroval řadu videoklipů a je respektovaný reklamní režisér, do filmu obsadil Martina Pechláta, Otakara Brouska ml., Antonii Formanovou, Cyrila Dobrého nebo Pavla Neškudla. Ruského vojáka hraje ukrajinský herec Aleksey Gorbunov, známý například ze snímku Dvanáct Nikity Michalkova či z Bondarčukovy ságy Vojna a mír.  

„Žánr Okupace má zvláštní vývoj,“ vysvětloval Nohejl v rozhovoru pro Headliner. „Při psaní jsme nad ním moc neuvažovali. Základem scénáře je anekdota, ale při zkouškách mi najednou herci říkali, že si nejsou jistí, jak to hrát. Ani oni nevěděli, jestli je to komedie nebo drama. Uvědomil jsem si, že to sám taky nevím, měl jsem v sobě jen určitý pocit a nikdy ho nepojmenoval. Nakonec jsme se shodli, že je to vážný film.“

Rozhovor s Michalem Nohejlem o filmové hudbě