Obrázek k článku Od Kurta Cobaina k odvykačce. Z heroinu vyléčení DIIV se zbavili démonů
| Ondřej Černý | Foto: Meetfactory

Od Kurta Cobaina k odvykačce. Z heroinu vyléčení DIIV se zbavili démonů

Po dvou a půl letech od svého českého debutu se američtí DIIV vrací na místo činu. V pražském Meetfactory naváží přesně tam, kde v březnu 2020 skončili. Šlo o předposlední koncert před 18 měsíců trvající pauzou, která byla v případě DIIV způsobena překvapivě něčím jiným než vnitřními problémy kapely.

Tehdy DIIV přijeli představit svou albovou novinku Deceiver (2019) a o moc jiné to, co se týče repertoáru, nebude asi ani tentokrát. Skupina má mezi vydáním nových alb poměrně značné časové rozestupy (čtyři, respektive tři roky), a tak od své první pražské koncertní návštěvy vydala letos v červnu na eko vinylu jen kompilaci prvních tří singlů Sometime / Human / Geist, jež předcházely vydání debutu Oshin (2012). Ten letos vyšel v rozšířené výroční podobě čítající kromě původního alba také bonusové LP s demosnímky skladeb z desky, dva živáky z koncertu na Shea Stadium v Brooklynu v roce 2011, a to včetně dříve nevydané skladby Yuk.
Za uplynulou dekádu si kapela prošla mnohým. Drogovými excesy, redukcí počtu členů i proměnou vztahu k Nirvaně a Kurtovi Cobainovi především. Zpěvák a kytarista Zachary Cole Smith měl Cobaina dlouhé roky za vzor. Po úspěšné léčbě závislosti na heroinu a kokainu ale oddělil postavy Cobaina umělce a Cobaina člověka. Fanouškem Nirvany, především alba In Utero, Cole Smith zůstal, ale jinak se vůči Cobainovi začal poměrně ostře vymezovat.
"Jakým vzorem je člověk, který přečetl velmi málo knižek a od svých sedmnácti se nijak zásadně nezměnil, kromě toho, že se upadl do závislosti," ptal se řečnicky Cole Smith v rozhovoru pro Denver Post. Bylo to už poté, co v předchozích letech společně se zpěvačkou Sky Ferreira úspěšně kráčeli ve stopách Cobaina s Courtney Love. Jen s tím rozdílem, že Ferreira s ním nesdílela jeho závislost na drogách a dost nepříjemně ji překvapilo zatčení kvůli jejich držení.
Nějaký čas to vypadalo, že Oshin zůstane jediným albem DIIV. "Bral jsem drogy, lhal jsem o jejich užívání. Pořád. Byl to můj život," popsal tehdejší dobu Cole Smith pro časopis Billboard. Až několikaměsíční odvykací léčba dala naději, a posléze i inspiraci pro druhou desku Is the Is Are (2016).
Po zmíněném životním zvratu se Cole Smith naplno vrhnul na koníčky, které mu zůstaly - skateboarding, karetní hru Magic: The Gathering a samozřejmě hudbu. Do ní jako hlavní autor (nikoli už výhradní) projektuje své zkušenosti a zážitky. Tvorba DIIV se tak svým způsobem stává soundtrackem k životům jednotlivých členů kapely. Hudebně zůstává poměrně konzistentní, odkazující na shoegaze kapely 90. let (My Bloody Valentine, Slowdive, Swervedriver), zároveň s posledním albem Deceiver rozšířila hudební paletu o odstín výraznějšího kytarového zvuku.
Ondřej Sychra v Headlineru z dubna 2020 o prvním pražském vystoupení DIIV napsal, že "od prvního tónu k poslednímu hlukovému výbuchu šlo o skvělý koncert". V jaké formě se kvartet Zachary Cole Smith (kytara, zpěv), Andrew Bailey (kytara), Colin Caulfield (basa, vokály) a Ben Newman (bicí) aktuálně nachází, se můžete přesvědčit 11. srpna ve smíchovském Meetfactory. 

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.