Obrázek k článku Období tuctových vánočních cajdáků zahajuje Pavel Callta
| Daniel Mohr | Foto: YouTube

Období tuctových vánočních cajdáků zahajuje Pavel Callta

A je to tady zase. Pro někoho nejkrásnější období roku, pro jiné stres, přeplněné obchodní domy, vyčerpané kontokorenty či myšlenky na sebevraždu. Pro hudebního fanouška začíná doba temna.

Jako každý advent nám tuzemští i zahraniční interpreti připraví nemalou dávku vánočních klišé. Samozřejmě i v tomto období se dá najít pár vánočních songů, ze kterých nemáte chuť odstěhovat se do jeskyně a přetrpět to tam do jara. Tvůj song vánoční Pavla Callty je ale přesně ten případ, kdy už vážně máte chuť si sbalit.

Jak textově, hudebně, tak i vizuálně je skladba přesným kopírováním vánočního schématu „hitu“. Čili: klavír, naprosto jednoduchý text, dětský sbor. K tomu všecmu klip natočený v divadle, doplněný o pár loňských záběrů na sníh a trhy a je to! Z konceptu vybočuje snad jen Calltovo kytarové „sólo“, které na mě ale bohužel působilo prapodivně a toporně. Celé dílo působí, jako kdyby bylo sešité totálně vařící jehlou. Kdyby si totiž štáb i Callta dali jen trochu více práce, například přidali pár lokací nebo třeba angažovali komparz, v textu přidali alespoň bridge nebo se na text samotný soustředili víc než den dva (Posuďte sami: „Konečně padá sníh, naše momenty přítomný, s partou tvých nejbližších, další rok je před náma, i když do neznáma.“), nemuselo by to dopadnout tak zle.

Tvůj song vánoční je naprosto tuctová, ničím zajímavá věc, kterou si sice skalní fanoušci zamilují, ale ostatním přidělá, až se bude linout z rádií, nejednu vrásku na čele. Když se na to ale podívám z opačného úhlu pohledu, kdo má rád nenáročnou nicneříkající hudbu, určitě svůj štědrovečerní playlist o tuto novinku rozšíří. Pro ostatní Calltova slova „když není žádnej sníh, tenhle song to zachrání“ platit nebudou.

Pro ještě hlubší ponor do předvánoční nálady čtěte Definitivní žebříček sváteční pohody od Josefa Vlčka