Obrázek k článku Nominacím na Grammy vládnou ženy v čele se SZA. Taylor Swift láme další rekordy
| Petra Divoká | Foto: Jacob Webster

Nominacím na Grammy vládnou ženy v čele se SZA. Taylor Swift láme další rekordy

Po ohlášení nominací na Grammy měla nejvíc důvodů slavit americká zpěvačka SZA, jež má šanci uspět v devíti kategoriích. Taylor Swift má šest nominací, přičemž ta na skladbu roku znamená v dané kategorii nový rekord. Mezi nominovanými letos dominují ženy. Vítězky a vítězové budou vyhlášeni 4. února 2024 v Los Angeles.

Solana Rowe, která v hudebním světě vystupuje jako SZA, početné nominace získala díky loňskému albu SOS a skladbě Kill Bill. Její deska na přelomu roku deset týdnů po sobě ovládla albovou hitparádu Billboard. Kromě potenciální ceny pro album a skladby roku může SZA bodovat v žánrových kategoriích. Z patnácti nominací, které zpěvačka obdržela v minulých ročnících, proměnila jednu. Kromě SZA vedou na počet nominacím Victoria Monét a Phoebe Bridgers, každá z nich v únoru na ceremoniál zamíří se sedmi želízky v ohni.

Taylor Swift nedávno lámala rekordy svým The Eras Tour, později jeho filmovým záznamem v kinech. Stejně tak její nová alba generují nejrůznější „nej“. Další rekord pokořila už během nominací na Grammy. Druhý může padnout při vyhlášení těchto prestižních hudebních cen. Zaprvé byla Swift posedmé nominována na skladbu roku, čímž předstihla Paula McCartneyho a Lionela Richieho, kteří byli v této kategorii nominováni šestkrát. Na rozdíl od nich ještě Swift čeká na vítězství. Pokud by navíc za Midnights vyhrála cenu pro album roku, byla by první ženou, která získala čtyři Grammy v této kategorii. Stejný počet nominací jako Taylor Swift mají Olivia Rodrigo, Billie Eilish, Miley Cyrus a Taylor Swift a také country zpěvačka Brandy Clark.

Jon Batiste díky albu World Music Radio a skladbě Butterfly jediný narušuje ženskou převahu v kategoriích album a skladba roku. Kompletní seznam nominovaných ve všech kategoriích, k nimž letos přibyly tři nové, prostudujte zde.

Nominace na Grammy v kategoriích nahrávka, album, objev a skladba roku

Nahrávka roku

Billie Eilish – What Was I Made For?
boygenius – Not Strong Enough
Jon Batiste – Worship
Miley Cyrus – Flowers
Olivia Rodrigo – Vampire
SZA – Kill Bill
Taylor Swift – Anti-Hero
Victoria Monét – On My Mama

Album roku

boygenius – The Record
Janelle Monáe – The Age of Pleasure
Jon Batiste – World Music Radio
Lana Del Rey – Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd
Miley Cyrus – Endless Summer Vacation
Olivia Rodrigo – GUTS
SZA – SOS
Taylor Swift – Midnights

Skladba roku

Billie Eilish – What Was I Made For?
Dua Lipa – Dance the Night
Jon Batiste – Butterfly
Lana Del Rey – A&W
Miley Cyrus – Flowers
Olivia Rodrigo – Vampire
SZA – Kill Bill
Taylor Swift – Anti-Hero

Objev roku

Gracie Abrams
Fred Again..
Ice Spice
Jelly Roll
Noah Kahan
Victoria Monét
The War and Treaty