Obrázek k článku Nejúspěšnějším českým skladatelem a textařem podle OSA je Xindl X
| Redakce

Nejúspěšnějším českým skladatelem a textařem podle OSA je Xindl X

Na udílení cen OSA za rok 2019 byl za celoživotní přínos oceněn Jaroslav Uhlíř. Populární skladbu společně napsali Mirai s Pokáčem. Ceny se kvůli koronaviru udílely komorně, bez diváků.

Ocenění za celoživotní přínos si odnesl Jaroslav Uhlíř. Populární skladbou roku se stala písnička Anděl kapely Mirai, jejímiž autory jsou Mirai Navrátil a Jan Pokorný (Pokáč). Nejúspěšnějším skladatelem a textařem je Ondřej Ládek (Xindl X), v oblasti vážné hudby získal dvě ocenění Zdeněk Král. Vyplývá to ze statistik OSA. 

„Abychom více přiblížili veřejnosti opravdu aktuální úspěšnou tvorbu jak v oblasti vážné, tak populární hudby, rozhodli jsme se omezit výběr hudebních děl ze statistik. Žebříčky se nyní sestavují pouze ze skladeb, které jsme nejvíce slyšeli v posledních dvou letech,“ popisuje Michal Prokop, předseda komise pro Výroční ceny OSA, letošní úpravu pravidel. 

Své ceny Ochranný svaz autorský udílel už po patnácté. Jediné kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby.

V letošním roce byly Výroční ceny OSA rozdány ve 14 kategoriích, v nichž si nejlépe vedli zmiňovaný Xindl X v populární hudbě a Zdeněk Král v kategoriích vážné hudby.

Zlatou cenu OSA obdržel Jaroslav Uhlíř, autor hitů jako Holubí dům, Není nutno, Ani k stáru nebo Hajný je lesa pán. Do Zlatého fondu OSA byl zapsán Pavel Šrut, autor písní pro Michala Prokopa, Petra Nováka, Petra Skoumala a dalších. Cenu za propagaci a šíření české hudby si odnesla Eva Urbanová a do Zlatého fondu OSA byla zařazena hudba a písně k filmu Šíleně smutná princezna (hudba Jan Hammer ml., texty Ivo Fischer). 

Ocenění autoři si letos, stejně jako v roce 2019, odnesli sošku, kterou navrhl Milan Cais. Mladí autoři v kategorii do 30 let obdrželi šek v hodnotě 50 tisíc Kč. Nejúspěšnějším mladým autorem v kategorii pop se stal Augustine Dunn z kapely The Silver Spoons, ve vážné hudbě pak mladý nadějný kontrabasista a skladatel Indi Stivín. 

Moderace i dramaturgie večera se již tradičně ujala dvojice Petr Prokop a Ondřej Cihlář (divadlo Vosto5), kteří diváky zavedli do pohádky. Zazněla řada písniček z pohádek i pohádkových filmů v podání Tonyi Graves, Jakuba Hübnera, Roberta Nebřenského, Matěje Ptaszka, Anny Julie Slováčkové a Petra Wajsara. 

„Společnost je, co se týče covidu, názorově velmi polarizovaná a značně vystrašená. Nechtěli jsme naše autory a klienty zbytečně vystavovat rizikům možné nákazy. Proto jsme nakonec zvolili komorní a finančně úspornější formu večera bez diváků po vzoru streamovaných koncertů ze začátku pandemie,“ okomentoval letošní průběh Výročních cen Roman Strejček, předseda představenstva OSA. 

Nejúspěšnější autoři podle OSA 

 • Zlatá cena OSA: Jaroslav Uhlíř
 • Zlatý fond OSA – autor: Pavel Šrut
 • Zlatý fond OSA – skladba: hudba a písně k filmu Šíleně smutná princezna (hudba Jan Hammer ml., texty Ivo Fischer)
 • Cena za propagaci a šíření české hudby: Eva Urbanová
 • Populární skladba roku: Anděl – hudba a text: Mirai Navrátil, Jan Pokorný (Pokáč)
 • Vážná skladba roku: Kde domov náš? – Zdeněk Král
 • Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Ondřej Ládek
 • Nejúspěšnější textař: Ondřej Ládek
 • Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Zdeněk Král
 • Nejúspěšnější nakladatel: Universal Music Publishing, s.r.o.
 • Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Augustine Dunn
 • Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Indi Stivín
 • Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Michal Rataj
 • Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Jaromír Nohavica
 • Koncert roku: cena neudělena

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.