Obrázek k článku NAŽIVO: Lynyrd Skynyrd v Praze poctili zemřelé
| Ondřej Kubín | Foto: Live Nation

NAŽIVO: Lynyrd Skynyrd v Praze poctili zemřelé

Lynyrd Skynyrd zavítali úplně poprvé do Prahy a hezky připomínali klasické hity jižanského rocku, i když u toho už nebyl nikdo z jejich autorů.

Na aktuálním turné s Lynyrd Skynyrd doprovází jako předskokan Simon McBride, mimo jiné nový kytarista Deep Purple. Přijel ve formátu power tria (s basákem a bubeníkem) a hrál především materiál ze svých bluesrockových sólových alb. Mezitím ale několikrát vtipně provokoval s riffy hitů Deep Purple, jako kdyby zapomněl, s kým zrovna hraje. A nakonec přeci jen něco od Párplů dal, konkrétně instrumentální koláž skladeb Black Night a Speed King. Z coverů zařadil také Love Song od The Cure, který před pár lety i nahrál na své EP Show Me How to Love. Ať už zrovna šlo o jeho autorskou tvorbu nebo převzatou skladbu, všechno doprovodil doprovodil rychlými i procítěnými kytarovými sóly, dost možná nejlepšími za celý večer.

Po přestavbě pódia se na projekční ploše pustilo krátké video, které navodilo atmosféru kapely z amerického Jihovýchodu s jeho bažinami plnými aligátorů a pak už Lynyrd Skynyrd začali s peckou Workin' for MCA. Pojďme si rovnou říct jednu věc – v kapele už aktuálně nefiguruje jediný zakládající člen. Posledním z nich byl kytarista Gary Rossington, který hrál ve všech sestavách od založení až do své smrti roku 2023. Dnes už jsou služebně nejstaršími členy zpěvák Johnny van Zant (mladší bratr Ronnieho) a kytarista Rickey Medlocke, který s Lynyrd v sedmdesátých letech krátce hrál na bicí. Všichni ostatní přišli do kapely v devadesátkách nebo později. Přesto se o současných Lynyrd Skynyrd nechci vyjadřovat nějak s despektem a mluvit o revivalu nebo ždímání peněz z mrtvých.

Ta kapela si totiž na nic nehraje, je to zcela zjevně jedna velká pocta všem zesnulým členům (nejen těm z letadla) a zároveň příležitost znovu si zahrát a zazpívat jejich slavné hity společně s muzikanty, kteří projektu propůjčují alespoň nějakou kredibilitu. To jsou dnes hlavně Johnny a Rickey, ale do určité míry i ti ostatní díky tomu, že k výměnám docházelo postupně napříč dekádami. Pocta a možnost si zazpívat se odrážely i v repertoáru, kde se kapela nepouštěla do novějšího materiálu, ale z drtivé většiny se držela prvních pěti desek od sestav před havárií. V projekcích se střídaly živé záběry z pódia s archivními záběry kapely, fotkami či přebaly starých alb. Tuesday's Gone byla věnována Garymu Rossingtonovi, závěrečný Free Bird zase Ronniemu. Pořád v tom ale bylo dost radosti z hudby na to, aby se koncert proměnil vyloženě v tryznu.

Zvuk byl celou dobu velmi dobrý, zvlášť vzhledem k rozsahu kapely – hlavní a doprovodné vokály, basa, bicí, klávesy a tři kytary. Kytaristé měli hezky rozdělené aranže, aby si navzájem nepřekáželi a v sólech se střídali docela spravedlivě. A Johnny van Zant zpíval výborně. Setlist byl v podstatě best of, hrál se jeden slavný hit jižanského rocku za druhým. Nechyběly skladby jako That Smell nebo Saturday Night Special, ke konci zazněl i Simple Man, u kterého na projekcích kromě americké vlajky zavlála i naše česká, a základní set uzavřela píseň Sweet Home Alabama, kterou zpívali úplně všichni. Ji doprovodila vlajka státu Alabama, čím dál tím kontroverznější konfederační vlajku už kapela nějakou dobu nepoužívá. Přídavek pak nemohl být nic jiného než bezmála čtvrthodinový Free Bird, u kterého Johnny odzpíval jen část a potom v dojemném gestu zakryl mikrofon kloboukem a poslední sloku a refrén nechal zazpívat bratra Ronnieho ze záznamu, ještě než se kytaristé pustili do zběsilého závěrečného sólování.

Dnešní Lynyrd Skynyrd zkrátka zahráli moc hezkou poctu bývalým Lynyrd Skynyrd.

Hodnocení: 77 %

Lynyrd Skynyrd
Support: Simon McBride
O2 arena, Praha
7. červenec 2025