Obrázek k článku Miro Žbirka stihnul dokončit své poslední album. Vyjde příští rok
| Honza Vedral | Foto: Miro Agency

Miro Žbirka stihnul dokončit své poslední album. Vyjde příští rok

Na nové desce Meky začal pracovat už před rokem. Poslední nahrávání zpěvů dokončil v domácím studiu na konci října, jen pár týdnů před svým odchodem. Produkci alba svěřil svému synovi Davidovi.

„Být doma a pracovat na písních, to pro mě není za trest. Procházel jsem si starší věci a přidával k nim nové. To se dalo,“ popisoval Miro začátkem ledna, jak trávil čas během prvního lockdownu.  Už začátkem roku měl připravené všechny písničky. „Už je tam víc než jedno album,“ prozradil tehdy v podcastu Headliner CZ. „Je ale třeba ještě dorovnat a dopsat texty. Teď mě čeká přepnutí na jiný registr,“ vysvětloval. „Když muzicírujete, řešíte akordy a melodie a teď lup… a Shakespeare! Literatura!“ vyprávěl pobaveně.

O tom, že album nakonec bude produkovat jeho syn David, ještě nebylo rozhodnuto. Ale už tehdy Meky hovořil o tom, že po dvou albech, které natočil v legendárních studiích Abbey Road s producentem Robem Cassem, textařem Cream Petem Brownem a muzikanty Paula McCartneyho, chce tentokrát vyzkoušet jiný přístup.

Předchozí Double Album, které Meky nahrával vé studiích Abbey Road, Česká hudební akademie ocenila Andělem.

„Využil jsem toho, že přijel David,“ popisoval, jak o nových písničkách diskutoval se svým synem, který žije a působí v Londýně, kde má vlastní projekt Sunnbrella a jako bubeník působí v kapelách Human Pet i sólovém projektu Golf Alpha Bravo zpěváka Jagwar Ma.

„David se mezitím rozvinul jako hudebník a hodně jsme o tom spolu mluvili. Rád poslouchám jeho připomínky v duchu té věty, že v populární hudbě se starší učí od mladších,“ popisoval Meky, jak se rodily myšlenky na jeho patnácté sólové album. „Opravdu to tak trochu probíhalo. A naopak jsem mu zase něco řekl i já. Myslím, že to tak bude probíhat i nadále,“ plánoval z kraje roku, aniž by tušil, že půjde o jeho poslední nahrávku. To, že se produkci alba nakonec během roku skutečně rozhodnul svěřit právě svému synovi, z dnešního pohledu působí až symbolicky.

Samotný David během posledního roku stihnul se svým projektem Sunnbrella vydat několik silných singlů, které zarezonovaly na místní londýnské scéně a zazněly i ve vysílání BBC. „V Londýně ti jméno Žbirka nepomůže. A tak jsem to i chtěl,“ řekl loni v srpnu v rozhovoru pro Headliner. „Lo-fi estetika mě trochu přestala bavit. Líbí se mi, ale nechci se jí nechat limitovat. Byl to pro mě způsob, jak se nebát dělat hudbu, ale nové věci už budou jiné,“ naznačil, že sám nemá v plánu hudebně ustrnout v jednom výrazu.

Podle informací Headlineru stihnul Meky Žbirka kompletně nahrát svoje party do všech plánovaných písní, které je nyní potřeba dokončit po produkční stránce. Jak generační setkání Mekyho a Davida Žbirky bude znít, by se tak fanoušci měli mít možnost slyšet již během příštího roku.

Poslední rozloučení s Mekym Žbirkou se pro veřejnost koná v pátek 19.11. od 14:00 před pražským Krematoriem Strašnice. Fanoušci budou moc obřad sledovat i na Facebooku. V prosincovém Headlineru pro vás chystáme speciál věnovaný životu, hudbě a odkazu Mekyho Žbirky.

Slavná studia v Abbey Road Meky na poslední nahrávce vyměnil za domácí prostředí.