Obrázek k článku Márdiho usmiřující pozdrav otci
| Honza Vedral

Márdiho usmiřující pozdrav otci

Vypsaná fixa má nový klip k písni Měla krátkou ofinu z desky Kvalita. Její příběh má velmi osobní rodinnou rovinu, která se týká dospívání frontmana Márdiho. Podívejte se na klip v režii basáka Mejna.

„Chvíli, kdy vznikla píseň Měla krátkou ofinu, si pamatuju úplně přesně. Bylo to 17. března 2017 v jižních Čechách v Ratibořských horách v šatně místního kulturního domu. Vyměnil jsem si struny na kytaře a potřeboval jsem je před koncertem ohrát, aby se mi při naší produkci nerozlaďovaly. Zahrál jsem úplně náhodné kolečko akordů a do toho jsem si pískal melodii, která mě zaujala a tak jsem si ji zaznamenal do telefonu,“ vypráví Márdi. 

Pak už ale jeho vzpomínání začíne být osobnější. „Místo, kde jsme hráli, byla vesnice, kam se koncert z technických důvodů na poslední chvíli přesunul. Má asi 500 obyvatel a úplně nejzajímavější na tom je to, že z ní pocházel můj otec, který už v té době nebyl mezi námi. Nikdy by mě nenapadlo, že tam někdy s Fixou zahrajeme. Byla to zvláštní chvíle.“ 

Přestože právě tady jeho rodiče trávili společné chvíle a zblížili se. Nakonec ale nezůstali spolu. „Za nějaký čas jsem potkal svého vzdáleného příbuzného, který mi vyprávěl příběh, jak vezl moji mámu za mým otcem v době jejich čerstvýho vztahu na starý motorce z Pardubic přímo do téhle vesnice. Naši se pak rozvedli a my jsme s bráchou za otcem nějaký čas do Ratibořských hor dojížděli. Nakonec si nás přestal vyzvedávat a úplně se na dlouhej čas vytratil z našeho života,“ vzpomíná Márdi. 

Skladbu, ke které teď natočil video basák Fixy Mejn, tak bere dost symbolicky. „Možná ta píseň přilítla od něj jako takovej usmiřující pozdrav. Po koncertě jsem cejtil zvláštní úlevu a klid. Lidi na týhle planetě se potkávaj, seznamujou, zamilovávají se do sebe, mají děti. Někdy spolu vydržej a někdy ne. Tak to je. O tom je píseň Měla krátkou ofinu.“

Vypsaná fixa se aktuálně chystá na sérii koncertů, které kapela kvůli Covidu přeložila z jara na podzim a doufá, že se nakonec nebudou konat na jaře. „Další přeložení už by asi byl ten druhej knokaut. Ale stokrát můžeš být poraženej a stokrát se zvedneš a jdeš dál,“ dodává Márdi.  

Termíny turné

25. 09. Praha - Malostranská Beseda
27. 09. Pec pod Sněžkou - Klondike + Mňága a Žďorp 
09.10.  Pardubice - Podzimní městské slavnosti
10. 10. Krnov - Kofola
15. 10. Brno - Metro
16. 10. Brno - Metro
23. 10. Jihlava  -  Moment
24. 10. Jablonec - Na Rampě
30. 10. Chrudim - R Klub
31.10. Teplice - Knak
06. 11. Čelákovice + UDG
13. 11. Bystřice pod Hostýnem - KD
20. 11. Zubří u Valmezu + Mňága a Žďorp
27. 11. Litomyšl - Kotelna
04. 12. Česká Lípa - KD Krystal + Mňága a Žďorp
05. 12. Tábor Milenium + Mňága a Žďorp
11. 12. Herálec + Mňága a Žďorp 
22. 12. Praha - Lucerna Music Bar
23. 12  Praha - Lucerna Music Bar
26. 12. Pardubice - ABC