Obrázek k článku King Krule přiveze hudební melancholii londýnského soumraku
| Marek Reinoha | Foto: Frank Lebon

King Krule přiveze hudební melancholii londýnského soumraku

Britský hudebník, skladatel a producent Archy Marshall známý pod svým alter egem King Krule letos v červnu vydal album Space Heavy, které v pátek 27. října přijede představit do Fora Karlín.

Již od roku 2010 a zejména od nádherně melancholických zvukových krajin 6 Feet Beneath the Moon, jež vydal v roce 2013, přes špinavé postpunkové kvílení Man Alive! z roku 2020, až do současnosti nás King Krule svojí hudbou výrazně postavenou na touze po sebevyjádření nepřestává uchvacovat a prokazovat, že z něj vyrostl jeden z nejvýraznějších interpretů současného alternativního indie.

Letošní, již čtvrté, album Space Heavy je jeho další fascinujícím způsobem anhedonická nahrávka, která přestože je o poznání emotivnější než její předchůdci, nic neztratila z jemu vlastní vynalézavosti. Je temná, ale i jemná, je burácivě melancholicky zahalená londýnským soumrakem a mísí se v ní ego, láska i sebenenávist. Je to skvělé album, které představuje novou tvář Archyho Marshalla jako tvář umělce, který prochází zkouškami a útrapami lásky a otcovství. Album, které dle mého názoru neobsahuje žádnou slabou píseň. Osobně však za jeho vrcholy považují songy Flimsier, That Is My Life, That Is Yours, Hamburgerphobia, Our Vacuum a Space Heavy, takže doufám, že některé z nich v Karlíně zazní.

King Krule letos nadchnul publikum na polském festivalu OFF. Foto: Marek Reinoha

V rámci svého turné k albu Space Heavy, jehož je pražský koncert součástí, se King Krule letos zastavil i na polském festivalu OFF, kde jsem měl možnost jeho vystoupení shlédnout. Více si přečtěte v reportáži z akce. Lze předpokládat, že se set-list pražského koncertu bude pravděpodobně trochu lišit od toho festivalového v Katovicích, ale přesto, aniž bych chtěl spoilovat, mohu prozradit, že se můžeme těšit na drásavou autenticitu jeho nezaměnitelného chraplavého barytonu, doprovázenou výbornou a mimořádně sehranou kapelou. Na originální směs různých nesourodých hudebních vlivů na pomezí indie-rocku, post-punku nebo jazz fusionu a neustávající smršť často potlačovaných emocí. Bude to nezapomenutelná zvuková cesta časem a prostorem po které budete chtít kráčet i po skončení koncertu. Bude to koncert, na kterém chcete být.