Obrázek k článku Jaký je český vkus? Nejprodávanější alba roku mají Sheen, Kabát i Michal David
| Honza Vedral | Foto: Radim Zbořil, Brainzone, Ondřej Pýcha, koláž: Headliner

Jaký je český vkus? Nejprodávanější alba roku mají Sheen, Kabát i Michal David

Hudební trh roste, hlásí ve své zprávě o stavu hudebního průmyslu v Česku mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI. Celkové příjmy hudebním firmám v roce 2022 naskočily na 1,637 miliardy korun. Zásadní podíl na tom má streaming. IFPI zveřejnili i žebříček nejprodávanějších alb roku 2022.

Streamingové služby jako Spotify nebo Apple Music pokračují ve strmém růstu, který odstartovala pandemie covidu. Za uplynulý rok zaznamenaly nárůst o 20 procent a pro příjmy hudebního trhu jsou nadále tou nejzásadnější položkou. Zatímco příjem z digitálu byl v uplynulém roce 972 milionů, z prodeje fyzických nosičů to bylo „jen“ 220 milionů korun. Podle zprávy IFPI je to hlavně díky snadné dostupnosti a cenové politice streamingových služeb. Ty za uplynulý rok získaly cca 350 tisíc nových platících uživatelů. Zcela na chvostu jsou naopak příjmy ze stahování hudby, ty tvoří pouhá 2 procenta z digitálních příjmů.

Co se týče fyzických nosičů, i u nás se už projevil trend, který je známý ve světě. A to návrat vinylů. Jejich prodej vzrostl o dalších 15 procent a už se fakticky rovná prodeji klasických cd. Vzhledem k popularitě vinylů je možné, že letos i v České republice „gramodesky“ převálcují „cédéčka“. Zatím je ve fyzických nosičích poměr 49:49.

Zpráva IFPI přináší také top 10 neprodávanějších domácích a zahraničních alb roku 2022. Podle očekávání mu dominuje hip hop, který má právě ve streamingu dlouhodobě nejvyšší čísla. Nejúspěšnějším albem roku jsou Příběhy a sny Viktora Sheena, následuje album Popstar od Calina. Až třetí je tradiční rockový zástupce a někdejší „vítěz“ podobných výročních žebříčků – skupina Kabát s albem El presidento. Jediným zahraničním zástupcem v první pětce jsou Imagine Dragons s albem Mercury – Acts 1&2. Ty následuje Michal David s albem Funky, které se prodávalo v obchodním řetězci.

IFPI ve své zprávě předpokládá další proměnu hudebního trhu, ke které může dojít  v důsledku již platné implementace Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Ta znamená faktický konec pro nelegální digitální úložiště, která dosud bez odpovědnosti nabízela pirátské verze hudby i filmů a dalších materiálů chráněných autorským zákonem. „Jsme v naději, že dlouholeté bezpráví, které se dělo, bude napraveno a majitelé práv k nahrávkám se konečně budou moci svobodně rozhodnout o jejich užití v prostředí internetu,“ uvedla šéfka české pobočky IFPI Petra Žikovská. Podle ní se už na základě nové legislativy rozhodla ukončit činnost platforma HellShare/HellSpy.

Nejprodávanější domácí a zahraniční alba 2022 

1. Viktor Sheen: Příběhy a sny
2. Calin: Popstar
3. Kabát: El presidento
4. Imagine Dragons: Mercury -Acts 1&2
5. Michal David: Funky
6. Yzomandias: J.Eden E-Gen (mixed by NobodyListen)
7. Ed Sheeran: =
8. Mirai: Maneki Neko
9. Rammstein: Zeit
10. Viktor Sheen: Barvy