Obrázek k článku Serj Tankian vyzývá Imagine Dragons ke zrušení koncertu. Kvůli genocidě Arménů
| Šárka Hellerová | Foto: Profimedia, Travis Shinn

Serj Tankian vyzývá Imagine Dragons ke zrušení koncertu. Kvůli genocidě Arménů

Serj Tankian, zpěvák System Of A Down, vyzval skrze sociální sítě skupinu Imagine Dragons, aby zrušila svůj na září naplánovaný koncert v hlavním městě Ázerbájdžánu. Veřejně kapelu oslovil poté, co jim poslal soukromý dopis, který zůstal bez odpovědi.

Tankian upozorňuje na situaci v Náhorním Karabachu, kde žije 120 tisíc etnických Arménů, kterým blokáda takzvaného Lačinského koridoru, která začala v prosinci loňského roku, narušila přístup k základnímu zboží a základním službám včetně potravin, paliv a léků. Ještě tak zhoršila humanitární krizi regionu, kde byl v roce 2020 obnoven konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Současnou situaci označil na začátku srpna ve své zprávě bývalý žalobce Mezinárodního trestního soudu v Haagu Luis Moreno Ocampo za genocidu. Kapela by podle Tankiana měla přehodnotit, zda chce být součástí legitimizace režimu prezidenta Ilhama Alijeva.

„Vzhledem k tomu, že se humanitární krize v Náhorním Karabachu zhoršuje a už bylo zaznamenáno hladovění, jsem nucen zveřejnit tento dopis a ignorování této humanitární katastrofy (Ze strany Imagine Dragons). Možná mají pocit, že jsou právně vázani odehrát ten koncert, možná je to prostě nezajímá. Celý svůj život jsem se zasazoval o uznání genocidy a vždycky jsem říkal, že režimy zodpovědné za genocidu, i ti co genocidu popírají, musí zaplatit. V Ázerbájdžánu se rýsuje další genocida a zatímco se to děje, mohou si zde lidé užívat koncert americké kapely z Las Vegas. K čertu s tím! To není správné," myslí si Tankian.

Svůj vzkaz začíná tím, že americké kapele gratuluje k úspěchu, zároveň uvádí, že si jí váží, protože se zastává lidských práv, například prostřednictvím spolupráce s Amnesty International či otevřenou podporou Ukrajiny.

„Kvůli příšernému porušování lidských práv korupční ropnou oligarchickou diktaturou Ilhama Alijeva nejen vůči jeho vlastnímu lidu, ale také vůči tisícům Arménů (mých lidí),“ by podle Tankiana Imagine Dragons měli zvážit zrušení koncertu. „Od roku 2020 Ázerbájdžán vedl válku proti Arménům, při níž zahynuly tisíce lidí, desetitisíce byly vysídleny a nespočet dalších byl terorizován prostřednictvím nelegální blokády, která byla nařízena znovuotevřít Mezinárodním soudem spravedlnosti a Evropským soudem pro lidská práva," píše Tankian.

„Svět je od doby COVIDu a následné války na Ukrajině v takovém zmatku, že příliš mnoho lidí stále neví, co Alijevův režim Arménům provádí. Vtrhli do Arménie a beztrestně ohavně porušují lidská práva. Mezinárodní události a vystoupení umělců pouze přispívají k tomu, že se jejich postavení normalizuje a očišťuje se jejich pozice mezi národy."

Na závěr zpěvák s arménskými kořeny Imagine Dragons vzkazuje, že má pocit, že koncert v Ázerbájdžánu může mít negativní dopad na jejich značku. „Jsem přesvědčen, že si sami dokážete všechny fakta prostudovat a rozhodnout se, zda zrušíte svůj koncert. Každopádně si vážím vašeho času a úvahy. Díky, že jste mě vyslechli. Doufám, že vás jednou všechny potkám." Otevřený dopis Tankian doprovází peticí, kde se lidé mohou připojit k jeho apelu.

„Imagine Dragons musí být informováni, že jsou využíváni k očištění kriminálního a genocidního režimu Alijeva v Ázerbájdžánu,“ zdůrazňuje.

Všichni členové skupiny System Of A Down mají arménské předky a angažovali se v kampani za uznání arménské genocidy z roku 1915 a nadále se snaží prosazovat práva této země v průběhu trvajících nepokojů. Loni v září například System Of A Down odsoudili „zlou agresi“ vůči své domovské zemi Arménii po bombových útocích, které se odehrály podél východní hranice této země, informuje NME. Před třemi lety skupina vydala dvě písně, které byly součástí kamapaně, jež měla pomoci ukončit agresi v Náhorním Karabachu.