Obrázek k článku HOBITÍN: Pink a Taylor Swift versus Kid Rock a Kanye. Kvůli americkým volbám jsou ve při i hudebníci
| Jarda Konáš | Foto: Profimedia

HOBITÍN: Pink a Taylor Swift versus Kid Rock a Kanye. Kvůli americkým volbám jsou ve při i hudebníci

Američtí hudebníci se již tradičně zapojili do prezidentských voleb. A byli slyšet rozhodně víc, než jsme u nás zvyklí.

Schválně, vzpomenete si, kdy naposledy nějaký český zpěvák či zpěvačka vystoupili ve volbách aktivně na podporu té či oné strany? Já z hlavy vytáhnu příšernou píseň Bereniky Kohoutové pro Karla Schwarzenberga a Lucii Bílou zpívající na předvolebním mítinku ODS „Když mi dáš pas“. Nebo pac? (Pac, Jardo, opravdu pac – pozn. editora.)

To jsou ale extrémy. Co klasická občanská podpora? Vzkaz fanouškům, veřejné vystoupení, apel, motivace? Našly by se, ale rozhodně ne tak intenzivní, jako vidíme teď v USA.

Možná je to dáno celkovým nahlížením na politiku. U nás respektujeme volební hlas jako cosi intimního, vlastní volbu, do které nikomu nic není. V Americe je to naopak pro mnohé veřejné téma. Volíš Losnu nebo Mažňáka? Volím toho a toho a klidně řeknu celému světu, proč.

Na podporu Trumpa vystoupili třeba Kanye West, Kid Rock nebo pro mnohé překvapivě zpěvačka M.I.A., která tweetovala: „Trump nás provede následujícími čtyřmi těžkými roky a vytrhá přitom plevel.“

Billie Eilish a Finneas podporují Kamalu Harris.

Kamala Harris na svou stranu nalákala víc umělců, tak už to zkrátka u liberálněji orientovaných politiků chodí. Ariana Grande, Taylor Swift, Beyoncé, Billie Eilish, Foo Fighters, Bruce Springsteen, Moby, Lizzo, Katy Perry, Stevie Wonder, Neil Young, Stevie Nicks, ti všichni, a nejen oni vyjádřili podporu kandidátce demokratů.

Ten rozdíl v přístupu je viditelný na první pohled. Možná za to může i odlišný postoj politiků ke kultuře, v Česku je ministerstvo kultury vládní Popelka, a navíc velkou část nákladů potřebuje na udržení kulturního dědictví, tím míň pak zbyde na živou kulturu. Můžou pak politici čekat od umělců výraznější podporu? Těžko. Může to být horší? Může, jak vidíme na Slovensku, kde Fico bombarduje kulturní instituce s cynickým vědomím, že jeho voliči to ocení, protože do divadla a galerie stejně nechodí.

Kid Rock dokonce vystoupil na sjezdu republikánů.

Naprosto respektuji právo každého volit si, jak chce, a nikomu o tom nic neříkat. Ale ta otevřenost, s níž se do voleb za oceánem hudebníci a další umělci zapojili, je mi sympatická. Jednoduše vyjadřují starost o budoucnost a nebojí se, že někoho nakrknou, urazí, že si část fanoušků pošlou proti sobě. Což se v dnešní vyhrocené a polarizované době tuplem cení.