Obrázek k článku Folkrockeři The Lumineers vyzývají publikum: Odložte mobily a užívejte si hudbu
| Michael Švarc | Foto: Fource

Folkrockeři The Lumineers vyzývají publikum: Odložte mobily a užívejte si hudbu

Původně měli dorazit už před třemi lety jako jedny z hlavních hvězd na Colours of Ostrava. Do toho jim však hodila vidle pandemie. Ta jim neumožnila odehrát ani sólový koncert loni v únoru.

Po dlouhém čekání se však američtí folkrockeři The Lumineers do Česka vrátí; zahrají ve středu 7. června na holešovickém Výstavišti, a kromě největších hitů představí i loňskou desku Brightside.

The Lumineers při oznámení evropského a britského turné uvedli, že bude klimaticky pozitivní. Znamená to, že průběh koncertní šňůry doprovází řada opatření, které mají snížit dopady na životní prostředí, kapela také přímo podporuje projekty, které se eliminací skleníkových plynů zabývají. Co přesně to znamená, budou moci fanoušci zjistit už ve středu v holešovické Sportovní hale Fortuna, kde na Grammy nominovaná kapela po několika odkladech vystoupí.

Stěžejním bodem koncertu bude představení písní z loňského alba Brightside, kterému dal kolega Daniel Mohr ve své recenzi průměrných 55 procent. Napsal, že deska postrádá jakýkoli hudební nápad a myšlenku, a že kapela točí v podstatě jednu a tu samou písničku dokola.

Fanoušci, které loňská nahrávka neoslovila, stejně jako kolegu Mohra, se však nemusejí bát. Na nedávném koncertu v Dublinu odehráli The Lumineers celkem 21 songů, včetně mnoha oblíbených písní z předchozích desek jako jsou Cleopatra, Ophelia, Gloria nebo největší hit Ho Hey. Ten si kapela „odbyde“ obvykle hned zkraje s výzvou, aby si lidé natočili, co potřebují, a pak mobily odložili a užívali si hudbu.

A jak si autor tohoto textu dobře pamatuje, na koncertě před pár lety ve Velkém sále Lucerny diváci skutečně prosby zpěváka Wesleyho Schultze uposlechli. Byl to tenkrát báječný večer, navzdory tomu, že mají The Lumineers lehce repetitivní hudební nápady. A jiné to určitě nebude ani tentokrát.

The Lumineers skládají a hrají už od roku 2005, kromě Schultze je druhým zakládajícím členem bubeník Jeremiah Fraiters. Debutovou desku vydala kapela, na níž se postupně nabalili další hudebníci, až o deset let později. Právě z ní pochází hit Hey Ho, který má na YouTube přes 300 milionů zhlédnutí, v hitparádě Billboard Hot 100 vyšplhal na třetí příčku.

Po eponymním debutu následovala alba Cleopatra z roku 2016 a koncepční III z roku 2019; to je také zatím poslední deska, kterou si mohlo české publikum vychutnat v tomtéž roce naživo.