Obrázek k článku Avicii by oslavil 32. narozeniny. Google připomíná jeho památku
| Šárka Hellerová | Ilustrace: Google

Avicii by oslavil 32. narozeniny. Google připomíná jeho památku

Pokud budete ve středu, 8. září 2021, vyhledávat pomocí internetového vyhledávače Google, narazíte na připomínku nedožitých třicátých druhých narozenin hudebního producenta, skladatele a DJe Tima Berglinga, známého jako Avicii.

Doodle, tedy graficky upravené logo na domovské stránce vyhledávače, které vzniká u příležitosti různých svátků nebo událostí, dnes odkazuje na jednu z nejslavnějších Aviciiho skladeb Wake Me Up. Společnost jej zveřejňuje v den výročí jeho narození, které smutnou shodou okolností vychází na dva dny před Světovým dnem prevence sebevražd. Google chce tímto způsobem připomenout kariéru hudebníka, jenž si vzal před třemi lety, ve svých 28 letech, život. Google na homepage svého vyhledávače upozorňuje na Berglingův přínos popové a elektronické hudbě a připomíná jeho odkaz jako jednoho z prvních umělců, kteří pozvedli elektronickou hudbu na úroveň celosvětového mainstreamu.

Ve Švédsku narozený Tim Bergling od mládí mixoval melodie ve svém pokoji a brzy začal produkovat elektronickou hudbu. Před deseti lety vydal pod uměleckým jménem Avicii taneční skladbu „Levels“ a rovnou s ní bodoval v hitparádách. Odehrál přes dvě stě koncertů, pět let byl residentním DJem na Ibize, byl držitelem řady hudebních ocenění a bez potíží vyprodával arény. Ta stockholmská - Ericsson Globe Arena byla letos na jeho počest přejmenována na Avicii Arenu. U této příležitosti zde Královská filharmonie Stockholm nahrála Aviciiho skladbu For Better Day.

Rodina Tima Berlinga založila Nadaci Tima Berglinga, aby vzdala hold Timovu životu a odkazu, odstranila stigmata spojená se sebevraždou a propagovala povědomí o duševním zdraví, zejména mezi mladými lidmi po celém světě. Nadace navíc poskytuje pomoc v oblastech, ke kterým měl Tim blízko. Těmi jsou například změna klimatu, hladovění a ochrana divoké zvěře a ohrožených druhů.