Obrázek k článku Foto: Britští Squid potvrdili svou pověst a nadchli skvělým zvukem
| Marek Reinoha | Foto: Marek Reinoha

Foto: Britští Squid potvrdili svou pověst a nadchli skvělým zvukem

Očekávaný a vyprodaný koncert brightonské kapely Squid proběhl 19. listopadu v pražském klubu Underdogs'. Pětice letos vydala debutové album Bright Green Field, které sklízí široký ohlas a vypovídá o schopnosti kapely napsat vynikající písně.

O support se postarala polská skupina Lonker See svojí temnou spacerockovou atmosférou, psychedelií, repeticemi, plochami, kakofonickým saxofonen a dlouhými stopážemi. Kapelu jsem znal z Besedy u bigbítu a tento druh muziky mám rád, takže jsem si čekání na Squid užil.
Pak již opanovali pódium Squid.
Cestou z Brna na koncert jsem na D1 přemítal o tom, že pětice tvoří hudbu inspirovanou postpunkem, ovšem méně agresivní a obohacenou o experimentální zvuky a nástroje. Že je to hudba, která zní parádně na albu, ale že nemusí být jednoduché její zvuk replikovat na pódiu. Takže jsem byl zvědavý jak je jim to daří. A daří přátelé! Squid včera potvrdili zvěsti o tom, že jsou jednou z nejzajímavějších britských koncertních kapel současnosti. Pověst nelhala.
Jejich neortodoxní přístup, experimentální zvuky a perkuse smíchané s melodiemi a embrionálně nebo improvizovaně znějícími texty, si zaslouží skvělý zvuk. A toho se mu v Underdogs' dostalo, nebylo to zbytečně hlasité a vše bylo čitelné. Neztratilo se nic z toho co mám na albu rád. Naopak, bylo to ještě lepší a energičtější. Zazněly převážně songy z Bright Green Field, ale nechyběl ani skvělý raný singl Houseplant. Koncert byl prostě a jednoduše výborný.
Předkapela Lonker See