Obrázek k článku Korunovanou královnou amerického popu je Taylor Swift. Na cenách MTV shrábla takřka vše
| Šárka Hellerová | Foto: Profimedia

Korunovanou královnou amerického popu je Taylor Swift. Na cenách MTV shrábla takřka vše

Devět z jedenácti nominací na MTV Video Music Awards Taylor Swift proměnila ve vítězství. Ještě tak překonala loňský výsledek, kdy se psalo, že ceny ovládla.

Ačkoliv se na ceremoniálu v New Jersey dělo mnoho pozoruhodných věcí, od pocty padesátému výročí hip-hopu po živou premiéru novinky Bongos dračic Cardi B a Megan Thee Stallion, hlavní pozornost patřila zpěvačce, která letos ohromuje výjimečně úspěšným světovým turné i rekordy v hitparádách, ale k mnohačetnému úspěchu na těchto cenách jí stačil jediný singl. Čtyři sošky přebrala během televizního přenosu, ostatní kategorie byly vyhlášeny mimo slavnostní ceremoniál.

Vítěznou jízdu si prožila díky singlu Anti-Hero z loňského alba Midnights. Swift zvítězila v kategoriích Video roku, Umělec roku, Píseň roku, Režie, Album roku, Nejlepší vizuální efekty, Nejlepší pop, Nejlepší kinematografie a Nejlepší show léta. O cenu, pro Nejlepší editaci, na níž byla Swift též nominovaná, ji připravila Olivia Rodrigo s videoklipem k Vampire, Nejlepší letní song měl Jung Kook, I co se týká dalších nominovaných, šlo letos především o dámskou jízdu. Zpěvačky Doja Cat, Olivia Rodrigo, Miley Cyrus a Nicki Minaj měly všechny několik nominací. Beyoncé získala nominaci na Umělkyni roku, i když žádné plnohodnotné video k albu Renaissance loni nevydala.

Když si dojatá Taylor Swift šla pro sošku v kategorii Nejlepší pop, čekali ji na pódiu všichni členové 'N Sync a zpěvačka poznamenala, že se jí ke kapele těžko otáčí zády. „Měla jsem vaše panenky. Děláte teď něco? Co se teď stane? Oni na něčem dělají a já potřebuju vědět, co to je,“ nemohla od nich odtrhnout pozornost.

„Jste ztělesněním popu, takže dostat tuhle cenu z vašich zlatých popových rukou je příliš. Díky za náramky přátelství. Ráda dělám pop, miluji vytváření videoklipů k popovým písním. Ale taky jsem milovala country, ráda se plazím mezi žánry. A jediný důvod, proč to můžu dělat, je ten, že vy, fanoušci, mi k tomu dáváte příležitost. Je to jedno velké dobrodružství a já miluji výzvu, když se snažím udělat hudbu jinou, než byla ta minulá. Opravdu miluji tvořit pop, takže vám moc moc moc děkuji,“ rozplývala se Swift při jedné ze svých cest na pódium.

V děkovné řeči při přebírání ceny za Píseň roku poděkovala svému kolegovi, producentu Jacku Antonoffovi. „Mám velké štěstí, že píšu písně s jedním z mých nejlepších přátel na světě. Jmenuje se Jack Antonoff a je nepochopitelně talentovaný. Mám to štěstí, že s ním pracuji od doby, co jsme dělali album 1989. Budeme spolu pracovat do roku 2089. Matematika nesedí. Mám velkou radost, protože tohle je ocenění toho, co mám na své práci nejraději. Začala jsem psát, když mi bylo dvanáct a vždy to začne  velmi osamocenou emocí. Charakteristickým typem nejistoty nebo sebenenávisti, vždycky mám v tu chvíli pocit, že ji cítím jenom já. Když pak ale jedu na turné a spolu se mnou ta slova zpívá celý stadion, přináší mi to ohromně uvolňující pocit, že možná máme všichni stejné problémy,“ vysvětlovala Taylor Swit, co pro ni přízeň fanoušků znamená.