Obrázek k článku Nákladnou bibli Elánu se doporučuje číst v bílých rukavičkách
| Josef Vlček | Foto: Dana Baláž

Nákladnou bibli Elánu se doporučuje číst v bílých rukavičkách

Nakladatelství Rosier pokřtilo jeden z (hmotně) největších počinů českého knižního trhu. Novinářka Marcela Titzlová v knize Elán zpracovala příběh nejslavnější slovenské kapely na základě rozhovorů s Jožo Rážem, nebožtíkem Vašo Patejdlem a dalšími muzikanty, kteří prošli kapelou.

„Bible Elánu“, plná vzácných dokumentů a nikdy nepublikovaných snímků, vychází ve dvou verzích. Luxusní vydání obsahuje v kůži ručně vázanou, kaligraficky číslovanou knihu, jejíž součástí jsou VIP lístek a další voucher na koncert Elán 70, nikdy předtím nevydané a neprodejné DVD koncertu kapely a další kniha, tentokrát s nejlepšími texty písní Borise Filana. A co je důležité – v efektní kazetě na celý ten poklad najdeme i bílé rukavice, aby si elánuplný artefakt majitel nebo příležitostný čtenář kůži mastnými prsty neupatlal.

Křtu byli přítomni Jožo Ráž a Ján Baláž a podle očekávání se z jejich strany nekonalo žádné řečnické cvičení, což vyznělo velmi sympaticky.

Kniha obsahuje 555 fotografií, na Slovensku vyšla ve 333 a v Čechách ve 222 výtiscích. Těžká je tolik, že ji uveze snad jen Tatra 111. Jejími kmotry byli dva muži, které lze označit za vtělení čísla 666 – Ladislav Vostárek a Jarda Jägr. Jen cena se nedá vyjádřit nějakým podobným trojčíslím. Stojí 34 400 korun. Její levnější varianta, která vyjde koncem listopadu (ideální by ovšem bylo 11.11.), bude stát 1954 korun. To je mimochodem rok Rážova narození.