Obrázek k článku 15 osobností, které připomenou Ivana Krále na unikátním koncertě
| Redakce | Foto: Cindy Hudson Král

15 osobností, které připomenou Ivana Krále na unikátním koncertě

Odkaz Ivana Krále uctí 12. září hudební hvězdy napříč generacemi. Speciální koncertní pocta Forever Král se koná v rámci festivalu Metronome Prague Warm Up. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut za 600 korun. „Bude to jedinečný koncert, který se nebude nikdy opakovat,“ zdůrazňují pořadatelé.

Jiří Suchý, Miro Žbirka, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Lenny, Ivan Hlas, Petr Fiala, Albert Černý, Janek Ledecký, Debbi, Tonya Graves, Saša Langošová, Phil Shoenfelt, Honza Křížek a Circus Ponorka. Ti všichni v rámci pocty na pražské Křižíkově fontáně připomenou nejslavnější skladby napříč kariérou nejproslulejšího českého rockového hudebníka Ivana Krále.

„Ivanu Královi začátkem 90. let ujel ve Vídni vlak, a tak na svůj comebackový koncert do klubu Bunkr přijel taxíkem. Sám netušil, jak zásadně svými zkušenostmi, pracovitostí a povahou následně změní tuzemskou hudební scénu. Na poslední „jízdě“ mu teď symbolicky zahrají a zazpívají přátelé, s nimiž se za tu dobu setkal, jeho hudební vzor Jiří Suchý i zástupci generace, které svým příběhem a tvorbou ukázal, že hudba nemusí mít hranice,“ říká scenárista večera a Králův životopisec Honza Vedral.Písně, jež někdejší spoluhráč a spolupracovník Patti Smith, Iggyho Popa či Davida Bowieho sám napsal, produkoval nebo se na nich podílel coby interpret, zazní v podání doprovodné kapely, kterou pro tuto příležitost sestavil jeho dlouholetý sideman, kytarista Jan Ponocný. Hity včetně Dancing Barefoot, Bang Bang, Pumping for Jill, Because the Night, Mám svůj stín nebo Winner Takes All a řadu dalších odzpívají téměř dvě desítky interpretů. Známé melodie a riffy doplní vzpomínky Králových slavných hudebních souputníků a spolupracovníků ze světové i tuzemské scény.

Nápad na koncertní poctu vznikl spontánně, když Ivan Král 2. února 2020 zemřel. „Dohodli jsme se s jeho ženou Cindy Hudson, že na Ivanovu počest uspořádáme koncert. Dodnes mu ho dlužíme a jsem rád, že teď tento dluh splatíme společně s celou řadou muzikantů a spolupracovníků, se kterými Ivan hrál a tvořil,“ připomíná David Gaydečka z festivalu Metronome Prague, jehož Warm Up večer nazvaný příznačně Forever Král uzavře.

Koncertní poctou Forever Král vyvrcholí týden akcí zasvěcených Ivanu Královi. Ten zahájí 7. 9. od 14.00 debata o vztazích na česko-americké hudební scéně v knihovně americké ambasády, již bude moderovat publicista Ondřej Konrád. O den později od 18.00 se přátelé a fanoušci mohou přijít s Ivanem Králem rozloučit na veřejně přístupnou zádušní mši do Týnského chrámu. Pořadatelé také iniciovali, aby po Ivanu Královi byla pojmenována nová ulice v Praze.

Ivan Král se po emigraci do Spojených států prosadil coby muzikant v New Yorku a stal se nedílnou součástí tamější nezávislé hudební scény. Hrál, natáčel a skládal pro Patti Smith Group, byl kapelníkem Iggyho Popa a jeho písně měli v repertoáru i David Bowie nebo U2. Do Československa se vrátil po sametové revoluci a stal se nenápadným, ale s odstupem času o to důležitějším architektem zvuku tuzemského popu a rocku. Jeho podpis nesou alba od Lucie, Mňágy a žďorp, Alice, Mira Žbirky, Lenky Dusilové, Janka Ledeckého i Jiřího Suchého, z jehož semaforských písní s oblibou čerpal. Zemřel 2. února 2020 ve věku 71 let v Ann Arbor v Michiganu.

„Jedinečná koncertní pocta připomene nejen osobnost a muzikantství Ivana Krále. Česká hudební scéna mu vzdá hold za to, co pro ni u nás i ve světě udělal,“ těší se pořadatelé.

Koncertem Forever Ivan Král v neděli 12. září vyvrcholí festival Metronome Prague Warm Up. Hvězdami pátečního programu jsou zástupci elektronické hudební scény, producent Hosh a dýdžejka Bec. Sobota bude patřit mimo jiné britské kapele Morcheeba.

Více informací na: www.foreverkral.cz a https://metronome.cz/warmup/

Koncert pořádá Metronome Prague ve spolupráci s hudebním měsíčníkem Headliner a Cindy Hudson Král

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.