Nemám rád hazard a online kasinům nevěřím tak nějak z principu. Konkurence na trhu však dotlačila některé provozovatele ke službám, jež překračují hranici rizikového nakládání s penězi a můžou být zajímavé i pro někoho, kdo by si normálně nevsadil ani na to, že zítra vyjde slunce.
Britské online casino Spin Genie zaměstnává několik redaktorů, kteří se hrabou v číslech a vydávají zajímavé články – kdo je aktuálně nejhranější DJ, co je nejoblíbenější karaoke song na světě nebo které britské labely jsou v současnosti nejvýdělečnější. V roce 2023 to byly Atlantic, Columbia a Interscope. A nedávno tyto redaktory napadlo podívat se do statistik streamovacích služeb a spočítat, která seriálová píseň se stala nejvýdělečnější nad rámec tantiém ze seriálového vysílání, tedy kolik vydělala samostatnými přehráními a streamy na hudebních platformách.
Šli na to tak, že si vypsali sto nejoblíbenějších seriálových písní podle portálu IMDB, u každé pak sečetli statistiky přehrání a vypočítali, kolik která autorům poslechem vydělala. Výsledek byl zajímavý. První tři nejoblíbenější písně ze seriálů Gilliganův ostrov, The Andy Griffith Show a Burani z Beverly Hills se do žebříčku výdělečnosti ani nedostaly. Naopak šestadvacátá v pořadí Woke Up This Morning od Alabama 3 pro seriál Sopranovi vydělala téměř čtvrt miliardy dolarů. A rekordní je The Fresh Prince of Bel-Air ze stejnojmenného seriálu. V žebříčku popularity je sice zapadlá až na 56. příčce, autorům však vynesla už tři čtvrtě miliardy. Will Smith a DJ Jazzy Jeff si můžou mnout ruce. Nejde jen o písně, lidé si pouští i znělky. Osmá v pořadí výdělečnosti, úvodní melodie ze seriálu Akta X, vynesla na streamovacích platformách autorovi Marku Snowovi přes 20 000 dolarů. Jistě, ve srovnání s výše zmíněnými je to výrazný propad, ale skladatel si nejspíš nestěžuje. Je to výdělek, s nímž, když v devadesátkách hudbu skládal, nemohl počítat.
Bylo by zajímavé takový výzkum provést v Česku. Která seriálová melodie je nejpopulárnější a která vydělala nejvíc peněz z přehrání? Včelka Mája, již kdekdo pouští dětem v autě? Můj čas, stálice firemních večírků a československých bloků na diskotékách? Těžko říct, úplné srovnání mít nemůžeme, protože řada populárních melodií, jako je znělka Bakalářů, na Spotify nebo Apple Music ani nejsou. Což je nakonec škoda hlavně pro samotné skladatele.